Çöp kamyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ön yükleme yapan bir çöp kamyonu
Arka yükleme yapan 14,5 m³'lük bir çöp konteyneri
Yan yükleme yapan bir çöp kamyonu
Kepçe ile yükleme yapan bir çöp kamyonu

Çöp kamyonu, küçük miktarlardaki biriken atıkları toplayarak, çöp depolama alanlarına taşıyan, bu iş için tasarlanmış kamyon tipidir. Bu araçlara teknik olarak "atık toplama aracı" da denir. Çöpü kamyona yükleme yöntemine göre beş temel modeli vardır.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ön yükleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ön yükleme yöntemini kullanan kamyonlar genellikle büyük endüstri işletmelerine hizmet veren, kapaklı araçlardır. Kamyon sürücüsü aracın önündeki iki kolu dikkatlice kullanarak çöp konteynerini aracın üzerine kaldırır ve ters çevrilen konteynerdeki çöpler kamyona döker. Dökülen bu çöpler presleme sistemi sayesinde sıkıştırılır ve kamyonun daha fazla çöp toplaması sağlanır.

Arka yükleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Arka yükleyici ye sahip kamyonlar çöp konteyneri ile çöp toplamanın yanında, bu kamyonlara çöp poşetleri de atılabilir. Çöp konteyneri aracın arkasında bulunan bir operatör yardımıyla araca dökülür. Kamyona dökülen çöpler presle sıkıştırılır ve daha az yer kaplar.

Yan yükleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Çöp, bu kamyonlara ya el ile ya da bir makine yardımıyla dökülür. Yine bu kamyonlara dökülen çöp sıkıştırılır. Konteyneri yüklemek için gereken donanıma sahip bu kamyonlarda çöp yüklemesi için bir kişi yeterlidir.

Havalı yükleme (Pnömatik)[değiştir | kaynağı değiştir]

Pnömatik kamyonlar cadde ve sokaklarda biriken çöpleri bir tüp yardımıyla hava ile çekerek toplar. Basitçe elektrik süpürgesi benzeri bir yöntem kullanır.

Kepçe ile yükleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kepçeye sahip çöp kamyonları çoğunlukla düzensiz olarak biriken, elle kaldırılması mümkün olmayan ağır ve büyük çöpleri toplamak için kullanılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Waste collection trucks ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur