İçeriğe atla

Kişisel yaşam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oda çoğu zaman kişisel yaşama ilişkin ipuçları sunar.

Kişisel yaşam, bireyin kimliğini oluşturan tercihler bütünüdür.[1] Çağdaş yaşam koşullarının geçerli olduğu Batı Avrupa ve Kuzey Amerika gibi bölgelerde sıkça atıfta bulunulan bir kavramdır. İnsanların yaşam standartları psikoterapi ve yaşam koçluğu gibi yöntemlerle iyileştirilebilmektedir.[2]

Boş zamanlarını bilgisayar oyunları oynayarak geçiren insanlar

Halen Batı'da anlaşıldığı şekliyle kişisel yaşam kavramı, kısmen modern Batı toplumunun bir eseridir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insanlar gizliliğe büyük değer verir. Sömürge döneminden beri yorumcular Amerikalıların bireyciliğine ve kendilerini tanımlama arayışlarına dikkat çekerler.[3][4] Nitekim Amerika Birleşik Devletleri Bağımsızlık Bildirgesi ve Anayasası, mutluluk arayışını ve mahremiyet beklentisini açıkça haklar düzeyine çıkarır.

George Lakoff, yaşamın metaforunu "bir yolculuk" olarak "kültürümüzde" kayda değer bir yapılanma fikri olarak görür.[5] Geleneksel Çin tao kavramını karşılaştırın.

Modern zamanlarda, birçok insan kişisel yaşamlarını işlerinden ayrı olarak düşünmeye başladı.[6] Bu 9'dan 5'e paradigması, çalışmayı ve dinlenmeyi farklı şeyler olarak görür; insan ya iştedir ya da değildir ve geçiş ani olur. Çalışanların belirli çalışma saatleri vardır ve dinlenme zamanlarında çalışmaları nadirdir. Bu işlerin devam eden uzmanlaşmasını ve hem işte hem de evde artan verimlilik talebini yansıtıyor olabilir. Yaygın olarak kullanılan "Sıkı çalış, sıkı oyna" ifadesi bu zihniyeti gösterir. Bununla birlikte, "uygun" bir iş-yaşam dengesi sağlamak amacıyla, daha bütünsel yaşamaya ve iş ile eğlence arasındaki bu tür katı ayrımları en aza indirmeye yönelik büyüyen bir eğilim vardır.

Kişisel yaşam kavramı aynı zamanda bireylerin giyinme şekli, yedikleri yemek, aldıkları eğitim ve ileri eğitimin yanı sıra hobileri, boş zaman etkinlikleri ve kültürel ilgileriyle de ilişkilendirilme eğilimindedir. Gelişmiş dünyada, bir kişinin günlük yaşamı, televizyon, bilgisayar ve internet, cep telefonu ve dijital kamera gibi tüketici elektroniklerinin boş zaman kullanımından da giderek daha fazla etkilenmektedir.[7]

Kişisel yaşamı etkileyen diğer faktörler arasında bireylerin sağlık, kişisel ilişkiler, evcil hayvan'ların yanı sıra ev ve kişisel mülkiyetler yer alır.

  1. ^ Baker, Maureen (2007). Choices and Constraints in Family Life. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-542105-7. 
  2. ^ Williams, Patrick; Davis, Deborah C. (2007). Therapist as life coach: an introduction for counselors and other helping professionals. W. W. Norton & Company. ISBN 978-0-393-70522-5. 
  3. ^ de Tocqueville, Alexis (1840). Democracy in America. Londra: Saunders and Otley. 11 Nisan 1997 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2024. 
  4. ^ Karşılaştırın:Schleifer, James T. (2012). "5: How Does Democracy Threaten Liberty?". The Chicago Companion to Tocqueville's Democracy in America. Şikago: University of Chicago Press. s. 82. ISBN 978-0226737058. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2016. Tocqueville'e göre "bireycilik", hemcinslerinizden izole yaşama, herhangi bir kamu işiyle ilgilenmeme ve bu konuları, ortak çıkarların açıkça görülebilen tek temsilcisi olarak hükümetin gözetimine bırakma alışkanlığı anlamına geliyordu. Demokratik materyalizm gibi demokratik bireycilik de sivil yaşamın ölümüne yol açtı ve ortak çıkarların sorumluluğunu üstlenecek her türlü despotik güce kapıyı açtı. ... Tocqueville'in ... Amerika Birleşik Devletleri'ne bir istisna muamelesi yaptığını kabul etmemiz gerekiyor. Amerikan cumhuriyetini demokratik materyalizmin en kötü etkilerinden korunmuş olarak tanımlamış ve analizinde bireycilikten de yalıtılmıştı. 
  5. ^ Lakoff, George (1979). "Contemporary theory of metaphor". Ortony, Andrew (Ed.). Metaphor and Thought. Cambridge: Cambridge University Press (1993 tarihinde yayınlandı). ss. 223-224. ISBN 978-0521405614. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2016. Uzun vadeli, amaca yönelik faaliyetler yolculuklardır. ... Bizim kültürümüzde yaşamın bir amaca yönelik olduğu varsayılır, yani hayatta amaçlarımızın olması beklenir. Olay[-]yapısı metaforunda, amaçlar varış noktalarıdır ve amaçlı eylem, bir varış noktasına doğru kendiliğinden ilerleyen harekettir. Amaçlı bir yaşam bir yolculuktur. Hayattaki hedefler yolculuktaki varış noktalarıdır. ... Bir hedefe ulaşmak için bir araç seçmek, hedefe giden yolu seçmektir. ... Aşk, hayatın yapısını miras alan bir yolculuk metaforudur, bir yolculuk metaforudur. ... kariyer bir yolculuktur. 
  6. ^ Best, Shaun (2009). Leisure Studies: Themes and Perspectives. SAGE Publications. ss. 201. ISBN 978-1-4129-0386-8. work leisure. 
  7. ^ Shah, Agam (2 Ekim 2009). "Netbooks Propel Global Semiconductor Sales". PCWorld. PCWorld Communications, Inc. 6 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2011.