Ken Thompson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ken Thompson ve Dennis Ritchie

Kenneth Thompson, UNIX işletim sistemininin yaratıcısı ve öncü bir bilgisayar bilimcisidir. 1943 yılında New Orleans, Louisiana, ABD'de doğdu. Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini elektrik mühendisliği dalında UC Berkeley'den aldı.

1969'da Bell Laboratuvarları'nda çalışırken Thompson ve Dennis Ritchie, UNIX işletim sisteminin temel tasarımcılarıydılar. Thompson ayrıca Dennis Ritchie'nin geliştirdiği dünyanın en çok kullanılan programlama dili olan C programlama dilinin öncüsü kabul edilen B programlama dilini yazdı. UNIX işletim sistemininin ilk üç versiyonunu, yalnızca Thompson tarafından, PDP-7 üzerinde Assembly dili ile geliştirmiştir.[1] Daha sonra Ritchie ve diğerleri projeye dahil olmuş ve UNIX, C ile baştan yazılmıştır. Sistemin çekirdeğini Thompson geliştirirken, C derleyicisi dahil uygulamaların çoğu Ritchie tarafından geliştirilmiştir.[2]

Önceden yazılmış olan qed editörünün takipçisi, standart UNIX editörü ed'i geliştirdi. Daha sonra, Bell Laboratuvarları'ndayken Rob Pike ile birlikte Plan 9 işletim sistemini tasarladı. Bu çalışma sırasında UTF-8 karakter sınıflandırmasını yarattı.

Thompson ve Ritchie birlikte 1983 yılında "işletim sistemleri teorisini geliştirmeleri ve özel olarak UNIX işletim sistemini tasarlamaları" nedeniyle Turing Ödülü aldılar.

Thompson, Bell Laboratuvarları'ndan 1 Aralık 2000'de emekliye ayrıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.drdobbs.com/open-source/interview-with-ken-thompson/229502480
  2. ^ http://cm.bell-labs.com/cm/cs/who/dmr/notes.html