Dennis Ritchie

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dennis MacAlistair Ritchie
Dennis Ritchie 2011.jpg
Dennis Ritchie, 1999
Doğum 9 Eylül 1941(1941-09-09)
Bronxville, New York, ABD
Ölüm 12 Ekim 2011 (70 yaşında)
Berkeley Heights, New Jersey, ABD
Milliyet ABD
Okulu Harvard University
İşveren Lucent Technologies
Bell Labs
Tanınma nedeni Bilgisayar Bilimi
Ödüller Turing Award
National Medal of Technology
Ken Thompson (solda) ile Dennis Ritchie (sağda)

Dennis MacAlistair Ritchie (9 Eylül 1941 - 12 Ekim 2011), uzun süre birlikte çalıştığı arkadaşı Ken Thompson ile birlikte C programlama dilini ve Unix işletim sistemini yazan saygın Amerikalı bilgisayar mühendisi. 1983’te Turing Ödülü’nü, 1999’de Ulusal Teknoloji Madalyası ödülünü aldı. 12 Ekim 2011'de hayatını kaybetmiştir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bronxville, New York'ta doğdu. Harvard’dan fizik ve uygulamalı matematik’te dereceyle mezun oldu. 1967’de Bell laboratuvarları Bilgisayar Bilimleri Araştırmaları merkezinde çalışmaya başladı..

C ve Unix[değiştir | kaynağı değiştir]

Ritchie C programlama dilinin yaratıcısı ve Unix’in en önemli geliştiricilerinden biri olarak bilinir. Ayrıca C Programlama Dili kitabının da(K/R veya K&R olarak da anılır)(yazarları baz alınır, Kernighan ve Ritchie) yazarlarından biri olarak da bilinir. Dennis Ritchie’nin Ken Thompson’la birlikte C’yi yaratması ve Unix’in geliştirilmesindeki katkıları onu bilgisayar bilimlerinde önemli bir öncü yaptı. C programlama dili bugün hâlâ yazılım dünyasında aktif olarak kullanılmaktadır ve C++, Java, C# gibi modern programlama dillerini de etkilemiş konumdadır. Ünlü Linux işletim sistemi ve onun araçları Dennis Ritchie’nin yaptıklarına dayanmaktadır. Windows işletim sistemi de Unix uyumlu araçlar ve geliştiriciler için C derleyicileri içermektedir.

C programlama dilinin ilk örneğini şöyle vermiştir:

#include <stdio.h>
 
main()
{
    printf("Hello, World");
}

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Turing Ödülü 1983’te Ritchie ve Ken Thompson Generic İşletim Sistemleri Teorisi ve özellikle UNIX işletim sistemini yaşama geçirmelerinden dolayı beraber Turing Ödülü’nü aldılar. Ritchie’nin Turing Ödülü konuşmasının başlığı “Reflections on Software Research” idi. Ulusal Teknoloji Madalyası: 27 Nisan 1999’da Ritchie ve Thompson bilgisayar donanımlarında ve yazılımlarında büyük gelişmeler sağlatan, ABD’nin bilgi çağına öncülük etmesini sağlayan UNIX işletim sistemine ve C programlama diline yardımlarından dolayı beraber Bill Clinton’dan 1998 Ulusal Teknoloji Madalyası’nı aldılar.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • C Programlama Dili (1978 - Brian Kernighan’la birlikte K&R)
  • Unix Programcısının Elkitabı(1971)

Takma adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dennis Ritchie bazı Usenet haber gruplarında (c, bilgisayar gibi) dmr olarak da bilinir.(Bell lab. E posta adresi)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]