University Kolej, Oxford

Vikipedi, özgür ansiklopedi
University Kolej
The Master and Fellows of the College of the Great Hall of the University of Oxford
Harita
LatinceMagister et Socij Collegij Magnae Aulae Universitatis Oxon.
Kuruluş 1249
Başkan Sir Ivon Crewe
Lisans öğrencileri 374 (2011/2012)
Lisansüstü öğrencileri 144
Konum High Street, Oxford, İngiltere, Birleşik Krallık
Web sitesi univ.ox.ac.uk
University College Oxford Coat Of Arms.svg

University Kolej (kısa adıyla "Univ"[1]) Oxford Üniversitesi'nin kolejlerinden bir tanesidir. 1249 yılında Durham'lı William tarafından kurulan University Kolej, Oxford'un en eski koleji olduğunu iddia etmektedir.

2009 yılı itibarıyla kolejin mal varlığı 110 milyon £'dur.[2]

Kolejin pek çok ünlü mezununun arasında Clement Attlee, C. S. Lewis, Bill Clinton, V. S. Naipaul, Stephen Hawking ve Percy Bysshe Shelley bulunmaktadır.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

14. yüzyılda kolejin 872 yılında Kral Alfred tarafından kurulduğu efsanesi yayılmıştır.[3] Buna rağmen pek çok kişi 1249 yılında Durham'lı William tarafından kurulduğunda hemfikirdir. İlahiyat okuyacak on ila on iki alime maddi destek olması için para bırakmış, bu parayla 1253'te alınan arazinin üzerine Aula Universitatis (University Hall) inşa edilmiştir.[4] Bu tarih Univ'in en eski Oxford koleji olduğu iddiasını doğrulasa da, Balliol ve Merton Kolej bu iddiaya karşı çıkmaktadır.[5]

Kolej 16. yüzyıla kadar yalnız ilahiyat okumak isteyen muallimlere açıktı. Univ genişledikten ve zenginleştikten sonra, Orta Çağ'dan kalma binaların yerine 17. yüzyılda bugünkü ana avlu inşa edildi. Temel taşı 1634 yılında yerleştirilse de, İngiliz İç Savaşı sebebiyle 1676 yılına kadar tamamlanamadı.[6] Radcliffe Quad 1719'da tamamlandı, kütüphane 1861'de eklendi.

University Kolej, kadın öğrencileri kabul etmeye 1979 itibarıyla başladı.

2016'da University Kolej, ayrıcalıklı olmayan ailelerden gelen öğrencilere okulu tanıtma amaçlı bir etkinliğe en pahalı yatılı okullardan biri olan Radley Kolej'den öğrencileri davet ederek tartışma yaratmıştır.[7]

Binaları[değiştir | kaynağı değiştir]

University Kolej'i ortadan ikiye bölen Logic Lane geçidi üzerindeki kapalı köprü.

Kolejin kapısı High Street'e bakmaktadır ve yerleşkesi Merton Sokağı ve Magpie Geçidi'ne uzanmaktadır. Koleji ortasından ikiye bölen meşhur geçidin adı "Logic Lane"dir. Kolejin batısında kütüphane, yemek salonu, şapel, öğrenci lojmanları ve kolej yazıhanelerinin olduğu iki bina bulunmaktadır. Kolejin doğusunda öğrenci lojmanları vardır; bunlar High Street dükkânlarının üstünde bulunan odalarda, Merton Sokağı'ndaki evlerde ya da Goodhart Binası'ndadır. Bu binaya kolejin eski müdürlerinden Arthur Lehman Goodhart'ın adı verilmiştir.

Kolej aynı zamanda öğrencileri ikinci seneden sonra ağırlayan kuzey Oxford'daki Staverton Yolu'nda bulunan bir binaya da sahiptir.

Kolejin diğer binalarından Shelley Anıtı, kolejin eski öğrencilerinden, Ateizmin Gerekliliği<meta />'ni yazdığı için kovulan şair Percy Bysshe Shelley'nin Edward Onslow Ford tarafından yapılmış bir heykelini barındırır. Heykel, Shelley'nin İtalya kıyılarına vurmuş ölü bedeninin bir temsilidir.

Kolej aynı zamanda Belsize Architects tarafından tasarlanmış ve 2007'de tamamlanmış bir kayıkhaneye, aynı zamanda Abingdon Yolu üzerinde bir spor sahasına da sahiptir.

Öğrenci hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dua[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite Oxford (belki Cambridge) kolejleri arasında en uzun duaya sahiptir. Univ'de her salı, perşembe ve pazar gerçekleştirilen resmi yemekten önce bu dua okunur. Duayı kolejin "alim"lerinden biri, Büyük Masa'nın başında oturan kişiyle (müdür, olmadığı durumlarda ise en kıdemli öğretim üyesi) karşılıklı olarak okurlar. Alimin bu duayı ezberlemesi zorunlu değildir, bilinmesi de beklenmez.

Orijinal dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Gratiarum actio in collegio magnae aulae universitatis quotidie ante mensam dicenda.[8]

SCHOLARBenedictus sit Deus in donis suis. RESPONSEEt sanctus in omnibus operibus suis. SCHOLARAdiutorium nostrum in Nomine Domini. RESPONSEQui fecit coelum et terram. SCHOLARSit Nomen Domini benedictum. RESPONSEAb hoc tempore usque in saecula. SCHOLARDomine Deus, Resurrectio et Vita credentium, Qui semper es laudandus tam in viventibus quam in defunctis, gratias Tibi agimus pro omnibus Fundatoribus caeterisque Benefactoribus nostris, quorum beneficiis hic ad pietatem et ad studia literarum alimur: Te rogantes ut nos, hisce Tuis donis ad Tuam gloriam recte utentes, una cum iis ad vitam immortalem perducamur. Per Jesum Christum Dominum nostrum. Amen.

SCHOLARDeus det vivis gratiam, defunctis requiem: Ecclesiae, Reginae, Regnoque nostro, pacem et concordiam: et nobis peccatoribus vitam aeternam. Amen.

Çevirisi[değiştir | kaynağı değiştir]

University Kolej'de yemekten önce her gün bu dua okunmalıdır.[8]

ALİMRabbin nimetleri mübarek olsun. YANITTüm yaptıkları da mübarek olsun. ALİMRabbin ismi yardımcımızdır. YANITO ki cihanı ve âlemi yaratmıştır. ALİMRabbin adı mübarek olsun. YANITŞimdi ve ilelebet. ALİMYa Rab, tüm inananların Dirilişi ve Hayatının teminatı, sen ki merhumlar arasında olduğu kadar yaşayanlar arasında da övülmeye layıksın. İnancımız ve ilmimizi bağışlarıyla beslemiş kurucularımız ve diğer velinimetlerimiz için sana şükürler olsun. Verdiğin nimetleri senin şanına vakfeden bizlerin de onlar ile birlikte ahirete getirilmesini senden diliyoruz. Efendimiz İsa hazretlerinin adı ile, amin.

ALİMRabbimiz yaşayanlardan inayetini eksik etmesin, merhumların istirahatini daim kılsın; kilisemizi, kraliçemizi ve krallığımıza huzur ve birlik getirsin; biz kullarına ise ebedi yaşamı mümkün kılsın. Amin.

Kolejin meşhur üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyaset ve devlet işleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1945-1951 arasında Birleşik Krallık başbakanlığı yapan Clement Attlee

Kolejin üyeleri arasında pek çok önemli devlet insanı bulunmaktadır. Beveridge Raporu'nun yazarı sosyal reformcu William Beveridge (University Kolej müdürü) ve iki Birleşik Krallık başbakanı Clement Attlee ve Harold Wilson (öğretim üyesi) bunların arasındadır. ABD Başkanı Bill Clinton ve Avustralya başbakanı Bob Hawke da kolej öğrencilerindendir. Univ mezunu diğer devlet insanları arasında Güney Rodezya başbakanı Edgar Whitehead, Gana başbakanı Kofi Abrefa Busia ve Botsvana devlet başkanı Festus Mogae bulunmaktadır. Nobel Barış Ödülü sahibi Robert Cecil kolejde hukuk okumuş, NATO Müffetik Yüksek Komutanı Bernard W. Rogers ise Rhodes bursiyeri olarak felsefe, siyaset ve ekonomi okumuştur.[9]

Edebiyat ve diğer sanatlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolejde bir anıtı da bulunan şair Percy Bysshe Shelley

Sanatlara gelindiğinde üniversitenin üyeleri arasında, kolejde bir anıtı da bulunan şair Percy Bysshe Shelley bulunur. Millî şair Andrew Motion, Narnia kitaplarının yazarı C. S. Lewis ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Sir V. S. Naipaul da kolejin mezunları arasındadır. Kral James Onaylı Kitab-ı Mukaddes'in çevirmenlerinden George Abbot da kolejin eski müdürlerindendi. Aktör Michael York ve Warren Mitchell ve radyo-televizyoncu Paul Gambaccini de Univ mezunudur.

Fen ve doğa bilimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü fizikçi Stephen Hawking

Kolejde (o dönem) matematik öğretim üyesi olmadığı için Stephen Hawking doğa bilimleri derecesi almış ve fizikte uzmanlaşmıştır.[10] Diğer eski öğrenciler arasında doktor John Radcliffe, filolog William Jones bulunmaktadır. 1992 Nobel Kimya Ödüllü Kanadalı kimyager Rudolph A. Marcus, 1975-76 yıllarında Univ'de profesörlük yapmıştır. Rasputin'i öldüren Prens Felix Yusupov da mezunlardan biridir.[11]

Univ, 2007'de %27'lik bir rakamla Oxbridge içinde koleje en çok yardımda bulunan kolejdir.[12]

Diğer bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

University Kolej üyesi olmasalar da, bilim insanları Robert Boyle (günümüzde "ilk modern kimyager" olarak da bilinir) ve yardımcısı (Robert Hooke, mimar, biyolog, hücreleri keşfeden bilim adamı) Deep Hall'da yaşıyordu. Bina o dönem Christ Church'e aitti, şimdi de Shelley Anıtı'nı barındırmaktadır. Boyle, 17. yüzyıl ortasında University Kolej'in bugünkü yemek salonunun tamamlanması için bağışta bulunmuştur.[6]

Boyle ve Hooke'un başarılarını öven bir plaket

İlk İngilizce sözlüğün yazarı, Pembroke Kolej mezunu Samuel Johnson da 18. yüzyılda University Kolej'in büyük ortak salonunu sık sık ziyaret ederdi.[6]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "University College, Oxford website". 4 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2016. 
 2. ^ "College Financial Statement" (PDF). 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2016. 
 3. ^ "Official College Web-site". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2013. 
 4. ^ "Oxford History". 19 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2013. 
 5. ^ "University College - University of Oxford". 14 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2016. 
 6. ^ a b c Darwall-Smith, Robin, A History of University College, Oxford. Oxford University Press, 2008. ISBN 978-0-19-928429-0.
 7. ^ "Oxford college criticised for hosting pupils from Radley College at 'access' event". The Telegraph. 7 Nisan 2016. 24 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2016. 
 8. ^ a b "College Grace, University College, Oxford". 11 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2016. 
 9. ^ Famous Univites 11 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 10. ^ O'Connor, John J.; Robertson, Edmund F. "Stephen William Hawking". MacTutor History of Mathematics archive. University of St Andrews. 3 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 11. ^ The History of Univ 5 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., University College, Oxford.
 12. ^ Lord Adonis, Education Minister, 2008

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]