Kazasker İvaz Efendi Camii

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kazasker İvaz Efendi Camii
Ivaz Efendi Mosque 8927.jpg
Temel bilgiler
Konum Eğrikapı, İstanbul, Türkiye
İnanç İslam
Mimari
Mimar(lar) Mimar Sinan
Tamamlanma 1585
Özellikler
Malzemeler Taş, tuğla

Kazasker İvaz Efendi Camii, Eğrikapı, İstanbul'da bir cami. 1585 tarihlidir ve giriş kapısı üzerindeki levhada Mimar Sinan camisi olduğu yazılıdır. Bahçesinde geniş çukur ve tüneller vardır. Anemas zindanları kalıntıları çevresindedir. Caminin klasik ana kapısı yoktur.

Ön cephede sağlı sollu iki kapı vardır. Cami taş-tuğla halinde inşa edilmiştir. Minaresi kıble duvarı köşesindedir. Zamanında külliye halinde olan camiden sadece cami ve çeşme kalmıştır. İvaz Efendi bahçedeki hazirede medfundur.

Kanuni Sultan Süleyman'ın kazaskerlerinden biridir. Manavgatlı olması sebebiyle Manav İvazağa diye de anılır. Cami tek kubbeli ve beş tane yarım kubbe ana kubbeye destek olmuştur. Tarihi yarımada kapsamındadır. İvazağa Anadolu ve Rumeli kazaskerliği yapmıştır.

Camide 1998 yılına kadar Muhammed'in Sakal-ı Şerifi bulunmaktaydı. Ancak bilinmeyen bir şekilde ortadan kaybolmuştur ve ne olduğu bilinmemektedir.

Avlu girişinin karşısında bulunan Mimar Mustafa Ağa çeşmesi restore edilmiştir ve hâlen kullanılmaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eyice, Semavi. "İvaz Efendi Camii". Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi. TDV İslâm Araştırmaları Merkezi. 13 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.