Kavak, Yıldızeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 39°51′N, 36°30′E

Kavak
—  Belde  —
Sivas
Sivas
Koordinatlar: 39°51′K 36°30′D / 39.85°K 36.5°D / 39.85; 36.5
Ülke Türkiye
İl Sivas
İlçe Yıldızeli
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Yönetim
 - Belediye başkanı Vahip Yalçın
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1,943
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 346
İl plaka kodu
Posta kodu 58500
İnternet sitesi: [2]

Kavak, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir beldedir. Sivas iline 56 km, Yıldızeli ilçesine 10 km uzaklıktadır. Nüfusu, 2000 yılı verilerine göre 1.943 kişidir. 1999 yılında belde olmuştur. Beldeye bağlı Fatih, Mehmet Akif Ersoy ve Şehit Nadir Bekar adında üç mahalle vardır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kavak Köyünde ilk yerleşim tarihi demir çağına kadar dayanmaktadır. Kavak beldesi ticaret yollarından olan İpek Yolunun güzargahı üzerine kurulmuştur.Ve burada bilinen iki kale kalıntısı vardır . Bu kalelerden biri olan Koymat Kalesi Bizans döneminde yapılmıştır. Diğer kale olan Köy Kalesinin yapım tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Fakat bu bölgede demir çagına ait kalıntılar vardır. (mezar.ören yerleri v.s ) köy ve civarında kesin tarihi belli olmayan yalnızca eldeki ufak verilere dayanarak Roma ve demir çağına tarihlenen ev eşyaları(küp, saksı, tabak v.s) mezarlar. Höyükler, ok uçları bulunmaktadır. Osmanlı arşivlerine dayanan tarihi ise 1639 yılıdır. Kemenkeş Kara Mustafa Paşanın İran seferi hazırlığı yaparken ordunun konaklaması için Yıldızeli’ne han hamam ve cami yaptırmıştır. Kavak Köyü’ndeki yerleşimi görünce bu köyede bir cami yaptırmış caminin ihtiyaçlarını da gidermek için camii ‘ye bir vakıf kurmuştur .bu vakıfa da bu köyden arazi vermiştir. Bu camii’nin imamlığınıda o tarihlerde Kavak Köyüne yerleşmiş olan imamgil sülalesinden feyzullah hocaya vermiştir.( medrese eğitimi görmüş olduğundan) imamgil sülalesi 1940’lı yılları civarına kadar bu camide imamlık yapmışlardır.93 harbi ve özellikle kurtuluş savaşı yıllarında savaştan uzak bölge olması nedeniyle başka yörelerden insanlar kavak köyüne yerleşmiştir. Köy 1970 yılarda Almanya’ işçi almaya başlaması ile göç vermeye başlamıştır ve hala göç vermektedir. Ömer imamgil : Kavak Köyü Kilimleri . Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Yayınlanmamış Lisans Tezi .2000.


İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal iklim karakterine sahip olan Kavak köyü'nde, yağışlar sonbahar, kış ve ilkbahar aylarına rastlamaktadır.Yaz mevsimi kısa süreli olup, kışları sert ve soğuktur. Kışları sıcaklığın çok düşük olması nedeniyle kar bazen aylarca kalkmaz. Yağmur, genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görülür.

İlkbaharda görülen yağışlar, öğleden sonra yağan kırkikindi yağışları şeklindedir. Yaz ve kış mevsimi arasında sıcaklık farkı fazla olduğu gibi, gece ve gündüz arasında da sıcaklık farklılıkları görülmektedir. Köyümüz ve çevresinde bitki örtüsü olarak çoğunlukla bozkır bitki topluluğu hakimdir. Tarla arazisi dışında çayır ve otlak araziler geniş yer tutar. Sulanabilen yerler ile ırmak ve dere kenarlarında söğüt ve kavak yetiştirilmektedir.

Arazi[değiştir | kaynağı değiştir]

İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeydoğusunda yer alan Kavak köyü, yüksek ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Kuzeyi ve doğusu dağlıktır. Güneye doğru dağların alçalmasıyla geniş ve hafif engebeli araziler oluşmaktadır. Kuzeyi, doğusu ve orta kesimleri akarsularla yarılarak derin vadilerle parçalanmıştır.Topraklarının çoğu, 3. zamana ( tersiyer ) ait rüsubi ( tortul ) arazilerdir. Bu zamanda meydana gelmiş organik kalker, kil, marn, gre, kum, mermer gibi çeşitli yapıyı arazide bulmak mümkündür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre belde nüfus verileri
2007 1.961
2000 1.943
1997 2.815
1990 1.912
1985 1.864
1980 1.500
1975 1.400
1970 1.225
1965 1.100
1960 1.000

Şehitler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehit Reşat Altun[değiştir | kaynağı değiştir]

Hatay Kırıkan da çatışmada şehit olmuştur.

Şehit Nadir Bekar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hakkari Şemdinli de askerlik yaparken Kuzey Irak Basran Vadisinde şehit olmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

www.kavakbeldesi.com