Sandal, Yıldızeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sandal
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Yıldızeli
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 515
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58540
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Sandal, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

== Kültür == köy tipik bir anadolu köyüdür. kültürel olarak anadolunun kendine has örf ve adetlerini yaşamaktadır. genel örf ve adetlerin dışına taşmadan kendi içinde kendine has saygı ve sevgi çerçevesinde genele katkıda bulunarak kendi içinde yaşamaktadır.bunlar özellikle düğün ve bayramlarda ön plana çıkan bu gün belki nadirde olsa yaşanan birlik adına güzel şeylerdir.

    Köyde ilkokul 1957 yılında iki derslikli taş bina olarak açılmıştır.1991 yılında Muhtar Hüseyin KÖSE'nin (Cinli)gayretleriyle devlet-vatandaş işbirliği ile şu anki 4 derslikli yeni okul binası yapılarak ilköğretim okuluna dönüşmüştür. 
     Sandal da Sülaleler,

Köseler: yaklasik 40 Hanedir, köyün en kalabalik sülalesidir. Köy nüfusunun yarisi Köselerden dir. Konya dan Sarkislaya uzanan genis bir sülaledir. Köyde yasayanlardan daha fazlasi yurt disinda ve Yalova da yasamaktadir. Sülalenin büyük cogunlugunun soyadi da Köse dir.Köseler Sülalesine mensup olup Soyadlari degisik olan ailelerde mevcuttur. Mesela, Elik, Argi, Sandal bunlardan bazilaridir. Demirciler: Köselerden sonra en büyük sülaledir, ama birlik ve beraberlikleri cok zayif oldugu icin daginik görünür. Soyadlari Demir dir. Ibicigiller, Köyün yerlisi olduklari söylenir, köyün ücüncü büyük sülalesidir. Soyadlari Er dir. Imamgil: Bir rivayete göre Rusya dan göc ettikleri söylenir, köyün en güzel yerleri onlara aittir, Su an ki Köy Muhtari da Imamgilden dir. Soyadlari Yildiz dir. Gacalaklar: Göc yüzünden dagilmis ve köyde sadece bir kac hane kalmistir. Su anda büyük cogunlugu Yalova ve Sivas ta yasamaktadir. Soyadlari Polat ve Savas tir. Deli Hacigil: Yillarca Sandal Köyünde söz sahibi olan, köyden göc eden sülalerinden dir. Özellikle Sivas ta memuriyet yapmakta ve Yurt disinda yasamaktadirlar. Köyde yasayan cok azdir. Soyadlari Ilter ve Tan dir. Keller: Soyadlari Tas ve Doğan dir. Kara Mustafagil: Köyün büyük sülalerinden biridir. Sülalenin büyük bir kismi göc etmis, yurt disinda, Sivas ta ve Yalova da yasamaktadir. Halen köyde yasayanlar köyde oldukca etkilidir. Köyün en güzel yerleri onlara aittir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

köy Sivas il merkezine 67 km, Yıldızeli ilçe merkezine 19 km uzaklıktadır.ilçemiz yozgat ilimizle komşudur ve yozgat akdağmadeni de takriben köyümüze 60 km civarındadır. köyümüz arazisinden geçmekte olan karayolu Türkiye'nin doğu ve batısını birbirine bağlğyan önemli yollarımızdan birisidir. ayrıca sivas-samsun yolcu treni köyümüz den geçmekte olup ulaşım yönünden iyidir. köyümüz ilçemizin yozgat ve tokaat illerimize komşu olup konum itibari ile her iki ilimiz topraklarına yakındır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Çamlıbele yakınlığı dolayısı ile kış mevsimi bazı kesimlere göre daha ağır geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 415
2000 515
1997 581

on kişi anca yasııo

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. dayalıdırda ne yazıkki bunlarda pek olan şeyler değil. köyüm insanı kısıtlı imkânlarla hayatlarını sürdürmeye çalışmakta.toprağımızın cinsinden kaynaklanan ve su sıkıntısından dolayı ürün çeşetliliği olmamakta ekilebilirliği olan buğday, arpa ve yulaf nüfusun büyüyüp arazinin küçülmesine bağlı olarak hasat dönemi elde edilmiş olan ürün sadece un ve bulgur olarak değerlendirilmekte maddi olarak getiri sağlamamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve lojmanı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. cami ve ortaokulda mevcuttur köyümde

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]