Direkli, Yıldızeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Direkli
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Yıldızeli
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 641
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 346
İl plaka kodu
Posta kodu 58540
İnternet sitesi: [2]

Direkli (bucak merkezi), Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Direkli köyünün ilk kuruluş tarihi kesin bilinmemekle beraberköy yaşlılarının söylentilerine göre 18. yüzyılın ilk çeğreğinde kurulmuştur.Avşar boyundandırlar. Sultan II.Abdülhamit dönemine kadar idari yapılanmada köy statüsünde iken Abdülhamit döneminde nahiyelerin kurulmasıyla birlikte nahiye olmuştur. 1320(1902) tarihli umumi devlet salnamesinde Yenihan(Yıldızeli) kazasına bağlı üç nahiyeden(diğerleri Çırçır ve Belcik) biridir. Yine aynı salnamede verilen bilgilere göre 1902'de Direkli nahiyesine 27 köy bağlı bulunmaktadır.

Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. En çok yetiştirilen tarım ürünleri Buğday, yulaf, arpa, şeker pancarı ve mısırdır.

Ayrıca köyün altından geçen kızılırmaktan köy gençleri elleriyle balık avlamaktadır. Ancak bu av belirli bir düzen ve belirli bir zamanda yapıldığından balıkların sayısı ve türü azalmamaktadır. Köyün alt ve üstünden geçen "öz" adı verilen küçük dereler köye hayat vermektedir. Köyde üç adet pınar mevcuttur. Evlere şebeke suyu yakın zamanlarda bağlanmıştır. Köyde 1990'lı yıllarda 110 yaşında vefat etmiş Kore Savaşı Gazimiz "Ömer keleş" yaşamıştır[kaynak belirtilmeli]. Ayrıca 2008 yılında vefat eden 115 yaşındaki Saniye nine yaşamıştır[kaynak belirtilmeli].

Gelenek, görenek[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ne kadar gelenek ve göreneklerde yozlaşma meydana gelmiş, olsa da bugün hala düğün, nişan, cenaze gibi törenler ilk halini koruyabilmiştir... Düğünler 3 gün sürer, düğünlerde cumartesi günü yemek yenir, gençler düğün odasında oyunlar oynar.

Yöresel Yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün sivas yöresine ve kendi kültürüne has yemek kültürü bulunmaktadır.

  • Hingel : Oklava ile açılmış hamurun kare şeklinde küçük parçalar halinde kesilerek içine patates, kıyma, peynir konulmak suretiyle üçgen şeklini alacak şekilde kapatılıp suda haşlandıktan sonra bol tereyağı ile soslanması ile elde edilen yemek türüdür. Genellikle Sivas ve Tokat yörelerinde yaygın olarak yapılır.
  • Kömbe : Mayalı veya mayasız yoğurulmuş hamurun baklava inceliğinde açılarak bol yağlı olarak ateşte veya fırında pişilmesinden elde edilen bir börek türüdür.
  • Herle : Domates salçası ve yağla yapılmış soslu çorba üzerine kavrulmuş un (şekersiz helva) konulması ile yapılan bir çorba türüdür.
  • Telceli, Çökelekli, Yuvarlama : İçine pancar, telce, peynir, çökelek, patates vb. konularak yapılmış yarım ay şeklinde bir gözleme türüdür.
  • İçli Köfte : Bulgurun ıslatılıp yuvarlatıldıktan sonra içine patates, peynir veya kıyma konulmuş halde haşlanarak kızartılmış halidir.
  • Diğer : Ayran Aşı, Mıhlama, Katmer, Sulu Köfte, Dal Turşusu (Şeker pancarı sapından yapılmaktadır), Domatesli Bulgur Pilavı, Madımak Çorbası, Düğün Çorbası(9 Çeşit üzümden yapılmaktadır. Bayramların ve düğünlerin değişmez menüsüdür), Kazan Karası Sarması (Yöreye has "kazan karası" denilen bitkiden yapılmaktadır), Evelik Dolması(Yöreye has yetişen "evelik" adı verilen bitkilerin yapraklarından yapılmaktadır)

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas il merkezine 40 km, Yıldızeli ilçesine 25 km uzaklıktadır.

Köyün panoramik görüntüsü

İklim ve bitki örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Direkli Köyü yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve kar yağışlı step ikliminin etkisi altındadır. Köyde yazlar kısa kışlar ise uzun sürmektedir.En sıcak ay ortalaması 28 C olup Temmuz ayıdır. En soğuk ay ortalaması ise 0 C olup Ocak ayıdır.Yağışlar kışın kar şeklinde ilkbaharda yağışlar ise konveksiyonel (kırkikindi)olup yağmur şeklindedir. Yıllık yağış miktarı 350–400 mm dir ve en fazla yağışı ilkbahar mevsiminde alır.

Bitki Örtüsü ise step ikliminin karakteristik bitki örtüsü olan bozkır'dır.İlkbaharda yağışlarla yeşillenen yaz ortası ve sanbahar başında sararıp kuruyan kısa boylu otlardan oluşan bozkır temel bitki örtüsüdür.Yemlik,madımak,geven, koyun yumağı, kekik tavşan otu, kılıç otu, gelincik, çayır, peygamber çiçeği başlıca bitki türleridir.

Sosyo-Kültürel Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi başta tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

  • Tarım: Başta tahıl ürünleri şekerpancarı son dönemlerde özel sektör tarafından ayçiçeği yetiştiriciliği yapılmaktadır.Köyde tarımı olumsuz etkileyen en önemli faktör sulamadır.Kızılırmak köy yakınlarından geçmesine rağmen yeterince yararlanılamamaktadır.
  • Hayvancılık: Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılıyor olsa da ticari amaçlı ürün elde edilmemektedir. Köyde hayvancılık ahır (ilkel) hayvancılığı şeklinde olup daha çok küçükbaş hayvancılık yapılır. Büyükbaş hayvan olarak sığır yetiştirilir. Daha önceleri halkın kendi ihtiyacını karşılayan sığır yetiştirciliği günümüzde halkın ekonomisinede büyük katkı sağlamaktadır. Bunların yanında kümes hayvancılığı halkın kendi ihtiyacını karşılayacak düzeyde her evde yapılmaktadır.
  • Sanayii: Modern un fabrikası un, bulgur, kepek üretimi yapılmakta ve bu fabrikada çevre köylerin ihtiyacını da karşılamaktadır.

Köyün diğer gelir kaynağını ise yurt dışından gelen dövizler oluşturmaktadır.Köy halkından hemen her ailede en az bir kişi yurt dışında çalışmaktadır.Bu gelir köylünün refah seviyesinin artmasında önemli bir paya sahiptir.

Ticaret[değiştir | kaynağı değiştir]

Ticaret pek gelişmemiştir.KöY halkı tarım ve hayvancılıktan elde ettiği ürünlerini Yıldızeli,Sivas ve komşu illerde kurulan pazarlarda değerlendirmektedir.Gıda,giyim ve diğer gereksinimler Sivas ve Yıldızeli den sağlanmaktadır.Köyde küçük çaplı alışveriş yerleri (bakkallar)bulunmaktadır.Ayrıca modern un bulgur yemsan fabrikası ve köyde inşaat malzemesi vb satılmaktadır

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadeniz Bölgesini Akdeniz Bölgesinine bağlayan D851 Karayolu köyün topraklarından geçmektedir.Buda zamanla köyün ekonomisini olumlu yönde etkileyecektir. Köyün il ve ilçe merkezleri arasındaki ulaşımı karayolu ile yapılmaktadır. Ulaşım özel sektöre ait minibüslerle yapılır. Son yıllarda artan taşıt sayısı ulaşımın daha kolay yapılmasında etkili olmuştur. Köye yaklaşık 20 km olan demiryolu ulaşımı ise eski önemini yitirmiştir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 641
2000 2119
1997 1094

Rumi 1320(1902)'de köyün bağlı olduğu ilçe olan Yıldızeli'nde nüfus idaresinin kurulması ile beraber ilçeye bağlı köylerdeki vatandaşlara da halk arasında kafa kağıdı namıyla maruf nüfus tezkereleri verilmiştir.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]