Karlık, Uşak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karlık
—  Köy  —
Uşak
Uşak
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Uşak
İlçe Merkez
Nüfus (2015)[1]
 - Toplam 275
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 276
İl plaka kodu 64
Posta kodu 64000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Karlık, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nerede geldiği hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte isim üzerinde iki hüküm yürütülmektedir.Hükümlerden ilki köy isminin KARLUK tüklerinden ileri geldiği savıdır.İkincisi ise Türk kültür üzerine yaptığı araştırmalar ile dikkati çeken tarihci Prof.Dr.Tuncer Baykar'nın Türk Kültür Tarihi isimli serinde geçen Karlık kelimesinin Kar-lık yer olarak düşünülebileceğidir.Baykara'nın düşüncesini destekleyen işaretlere rastlamak mümkündür.Elektrik öncesi dönemde köyde ikamet insanların kendi kuyularına kar bastıkları ve bunları yaz aylarında kullandıkalrı halen 55-75 yaşındaki köy sakinlerince hatırlanan gerçeklerdir.

Osmanlı belgeleri üzerinde Uşak ilinin 15 ve 16 yy içtimai hayatı üzerine araştırmalar yapmış ve sonuçlarını kitap halinde yayınlamış olan Doç.Dr.Mehtap Özdeger eserinde 15 yy Karlık köyüne rastlanılmaktadır. Özdeger'in eserinde 15 yy da Karlık Sipahi arpalığı olarak görülmekle beraber zamanla yerleşim gerçekleştiği alınan vergilerin niteliğinden görülmektedir.

Yerleşimin diger bir gerçekliğide köyde yüzyıllardan beri YAHYA DEDE türbesidir.Yahya dedenin türbesinin nevi ve niteliği üzerinde çeşitli hükümler öne sürülmekle beraber belgeye dayalı bir neticeye ulaşılabilmiş degildir.

Türklerin köye yerleşimlerinden önce Bizans döneminde köyde yerleşme olduğu kesindir. Köyde yeni evler yapmak için yapılan temel kazılarında Bizans dönemine ait mezar başı taşlarına rastlanılmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Uşak merkezine 15 km uzaklıktadır. Köye ulaşım Uşak-Banaz (İzmir-Ankara)yolu üzerinden sağlanmaktadır.Uşak il merkezinden doğu istikametine doğru devam eden Ankara yolunun 12.km sinden sonra köy yolu kuzey istikametine doğru ana yoldan ayrılmakta 4 km sonra köy merkezine ulaşılmaktadır.Uşak ilinin Uşak-Banaz arası yol güzergahındaki merkez ilçeye bağlı son köy Karlık köyüdür.Köyün doğusunda Banaz ilçesine bağlı Kızılhihar köyü, batısında Uşak il merkezine bağlı Gögem ve Ortaköy bulunmakta, kuzeyinde yakın köy bulunmamaktadır.Köy arazisi genel olarak hafif meyillidir.Köyde sulunabilen tarım arazisi bulunmamaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi karasal bir iklim göstermekle beraber,Uşak ilinin tamamında olduğu gibi ege bölgesi ile iç batı anadolu iklimi arasında bir geçiş noktasıdır. Ege ikliminin temel bitkilerinden olan zeytin, incir vs görülmemektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 312
2000 335
1997 309

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte, gelirler açısından degerlendirildiğinde tarım ve hayvancılığın çok da önemli bir getirisi olmadığı görülür.Tarım ve hayvancılıkdan dolayı köyün gelir elde edememesinin en önemli nedeni köyün tarım alanlarında kullanabileceği bir su kaynağına sahip olmayışıdır.Hayvancılık ise oldukça alt düzeyde olup köyde toplam 10 haneyi geçmeyen bir uğraşı alanıdır.1990 lara kadar köyün en önemli gelir kaynağını köye yakın konumda olan bazı tekstil işletmeleri ile Uşak Şeker Fabrikasının mevsimlik işci çalıştırmasıyla elde edilen gelirler oluşturmakta idi.Uşak Şeker Fabrikasının ve civarda bulunan tekstil işletmelerinin işci azaltımına gitmeleri veya yeni işci alımına gitmemeleri köylüler üzerinde önemli bir gelir kaybına neden olmuştur.Tarım ve hayvancılıktan yeterli gelir elde edilememesi civar fabrika işletmelerindeki işci ihtiyacının olmayışı köydeki genç nüfusun ülkenin farklı bölgelerine göç etmelerine neden olmuştur.Farklı bölgelere göçün belli bir adresi yoktur.Ülkenin iş bulunabilen her alanına doğru olmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Köyün öğrencileri Bozkuş köyü taşıma merkezine götürülmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Kanalizasyon şebekesi köylülerin kendi gayretleri ve masraflarını müştereken karşılamaları ile gerçekleştirilmiştir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]