Güre, Uşak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güre
Uşak'ın Türkiye'deki konumu
Güre'nın Uşak'da bulunduğu yer
Güre
Güre
Ülke Türkiye Türkiye
İl Uşak
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 991
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0276
Posta kodu 64000
Resmî site
[1]

Güre Uşak ilinin, merkez ilçesine bağlı bir belde belediyesiyken, 6360 Sayılı Kanunla kapatılarak köye dönüştürülmüştür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkeolojik araştırmalara köyün ve bölgenin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. 1960'lı yıllarda kasabada bulunan Aktepe, İkiztepe ve Toptepe tümülüslerinde Lidya Krallığı dönemine ait Karun hazinelerinin eşsiz parçaları bulunmuştur. Lidyalıların Güre dolaylarında Bagis isimli önemli bir kenti bulunduğu anlaşılmıştır. Kısa bir süre sonra ABD'ye kaçırılan değerli eserler, Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası mahkemelere başvurması sonucu 1990'lı yılların başında Türkiye'ye getirilmiş olup, bu eserler günümüzde Uşak Müzesi'nde sergilenmektedir. Güre, tarihte en parlak dönemini Lidyalılar döneminde yaşadıktan sonra uzun yıllar Roma İmparatorluğu egemenliğinde kalmıştır. Daha sonra sırasıyla Bizans İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Germiyanoğulları Beyliği, Osmanlı Devleti egemenliğini yaşamıştır. Osmanlı Devletinde Aydın Eyaleti Manisa Sancağı sınırlarında kalmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra Manisa İli Eşme İlçesi sınırlarında kalmıştır. 1953 yılında Uşak'ın il olmasıyla birlikte, Eşme ilçesi Uşak'a bağlanmış ve Güre Bucağı köyleriyle birlikte Uşak İli Merkez İlçesi'ne bağlanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim Uşak il merkezine 22 km uzaklıktadır. 6 km doğusunda Uşak Organize Sanayi Bölgesi kurulmuştur. Uşak ilinin batısında D-300 karayolu üzerinde yer almaktadır. Güneyinden Karabal Çayı akmaktadır. Yerleşimin önemli yükseltileri yüksekliği 900 ve 1000 m civarına ulaşan tepelerdir. Bu tepeler tabanı 400 – 500 m. rakıma sahip Gediz Nehri ve kollarınca derin biçimde yarılmıştır. Kuzeyde Kütahya sınırında Uşak'a giren nehir, il sınırlarında Diken Çayı, Karabal Çayı, Hamam Çayı gibi kolları bünyesine katar. Bunlardan Karabal Çayı ile Gediz Nehri'nin birleştiği yerde Güre Ovası bulunmaktadır. Merkez ilçenin batısında bulunan Alanyurt köyü civarında ise Sirge Ovası bulunmaktadır. Belde belediye teşkilatı kurulan yerleşim ilk belediye başkanını 1999 yılında seçti. Belde teşkilatı 6360 Sayılı Kanunla kapatıldı.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy civarında meteorolojik ve zirai yağmur ölçüm istasyonu kurulmuştur. Uşak meteoroloji istasyonu verilerinden de faydalanılarak yapılan tahminlere göre yerleşim civarında Akdeniz ikliminin karasallaşmış tipi görülmektedir. Buna göre, yıllık ortalama sıcaklığın 15 0C, yıllık yağış miktarının ise 550 mm dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1091
2000 2470
1990 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün altyapı bilgileri
Sağlık Evi Aile Sağlığı Merkezi İlkokul ve Ortaokul PTT Şubesi PTT Acentesi Su Şebekesi Kanalizasyon
Yok Var, faal. Var, faal. Yok Var Var Var