Yavi, Uşak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yavi
—  Köy  —
Uşak
Uşak
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Uşak
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 175
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 276
İl plaka kodu 64
Posta kodu 64000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Yavi, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köy, kurtuluş savaşı zamanında düşman işgalinden kaçan merkezdeki halkın güvenli bulduğu dere kenarına yerleşmesiyle kurulmuştur.köyün adı, oraya yerleşen halkın "yahu" kelimesini fazla kullanması dolayısıyla "yahu" köy denmiştir.daha sonraki zaman dilimlerinde değişime uğrayarak yavı köyü olmuştur.nüfusu kurulduğundan bugüne az, hane sayısı düşüktür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenekleri eski Türk gelenekleridir. Ataerkil aile yapısı mevcuttur. Genellikle evlenen çocuklarda dahil geniş aile olarak yaşam sürülmektedir. Köyün düğünleri oldukça renkli ve eğlenceli geçmektedir. Yakın zamana kadar düğünlerde zenne ve ortaoyunları oynanmaktaydı. Gelin olan kız düğündü mahalli kıyafet olan üçetek giyer. Kına geceleri köy meydanında yapılır. Ramazan ayında gece köylü toplanıp Ramazan eğlenceleri ve sohbetler yapar. Erkek çocuk soyun devamı olarak görülür, dolayısıyla yanlış olmasına rağmen kız çocuklarına göre, aile fertleri açısından bir takım üstünlüklere sahiptir. Miras mümkün olduğunca erkek evlatlara hak görülür.

Yemekleri Türk mutfağı çeşitleridir genellikle. Yöresel olan keşkek yemeği lezzetli ve özel günlerin vazgeçilmezidir. Düğünlerde keşkek, etli bamya, pirinc çorbası, pilav, irmik helvası olmazsa olmazlardandır. Keza mevlütlerdede aynı yemekler baştadır. Haşhaşlı peksimet yöresel yapılan bir hamur işidir. Bayram sabah kahvaltılarında akrabalar bir evde toplanırken peksimet mutlak yapılmıştır. En sık yapılan tatlı türlerinden biri de baklavadır. Baklava tek tek yufkalar oklava ile açılır. Arasına ceviz, fındık, leblebi, toz şeker dövülerek serpilir. Arabaşı denen yöresel yemek yapılır. Yörede bulunan kendiliğinden yetişen otlar yemek olarak sık yapılır. Örn: ısırgan otu, kuzu ku

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Uşak merkezine 8 km uzaklıktadır.ovademirlere giden yol üzerinden ulaşım sağlanır.yavı köyünü geçince susuzören köyüne ulaşılır.yol asfalttır.köyün girişinde küçük bir dere ve köprü vardır.dere boyu oldukça yeşilliktir.genellikle söğüt ve kavak ağaçları yer alır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2013 250
2000 175
1997 163

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi; tarım başta olmak üzere, hayvancılığa da dayanır.köyden, il merkezinde sanayide çalışan kesim

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

[2014..-mehmet ÖZHAN
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Necip ünver öldü 03.11.1985

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Yerelnet HACI sinik ler lakaplı aileden belcikada yasayanlar vardır ali baki akar ve erdogan akar ve cocukları vardır