İlyaslı, Uşak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°36′15″N, 29°12′6″E

İlyaslı
—  Köy  —
Uşak
Uşak
Koordinatlar: 38°36′15″K 29°12′6″D / 38.60417°K 29.20167°D / 38.60417; 29.20167
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Uşak
İlçe Merkez
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 1.909
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 276
İl plaka kodu 64
Posta kodu 64000
İnternet sitesi: [2]

İlyaslı Uşak ilinin, Merkez ilçesine bağlı bir belde belediyesiyken 6360 Sayılı Kanunla kapatılarak köye dönüştürülmüştür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş tarihi de kesin olarak bilinmemekte olup, mezar taşlarından anlaşıldığı üzere 17.yüzyıla dayanmaktadır. Köyün kuruluşu hakkında değişik rivayetler vardır. Bir rivayete göre; Banaz’ın Nohutova Köyü yöresinden geldiği tahmin edilen İlyas ve Muslu adındaki iki Yörük kardeşin gelip, İlyas Bey’in bugünkü köye yerleşmesiyle adını da bu şekilde almıştır. Köy zamanla gelip ve buraya yerleşen diğer Yörükler ile birlikte bugünkü halini almıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim Uşak il merkezine 27 km uzaklıktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlıca tarım ürünleri haşhaş, buğday, arpa, nohut, darı ve mercimektir. Sulanabilir arazinin azlığından dolayı sebze ve meyve ancak kendi ihtiyaçlarına yetecek kadar yetiştirilmektedir. Hayvancılık yapanlar da vardır. Uşak organize sanayisinin köye 11 km mesafe de olmasından dolayı birçok iş sahası açılmıştır.

Sağlık ocağında da aile hekimi ile hizmet vermektedir, kasabalı ihtiyacını cuma günü kurulan pazar yerinden de karşılamaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Kasaba, İzmirAnkara karayoluna (D300) bağlanan asfalt anayol kenarındadır. Doğudan batıya 25 km ve kuzeyden güneye 14 km uzunluğunda alanı bulunmaktadır. Arazi oldukça bozkır olup sulanabilir bölgesi azdır, bundan dolayı kasabada tarım, ağırlıklı olarak tahıla dayalıdır. Kuzeyi ve batısı çam ormanlarıyla kaplı olup Güre ve Çardak köylerine kadar uzanır. Kasaba sınırları içinde değişik birçok maden vardır. Bunlardan en önemlisi hâla çalışmakta olan seramik madeni, Karadede ağacı civarındaki mangan madeni, ve kömürdür.

Köyün üç kilometre batısındaki Akçasu deresinde yapılmakta olan sulama amaçlı göletle 2016 yazından itibaren Yoncalı Vadisindeki tarım arazilerinin sulanması planlanmaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde İlyaslı İlkokulu ve İlyaslı Ortaolkulu bulunmaktadır. Biri erkek biri kız iki Kur'an kursu vardır. Okur – yazarlık oranı %95 tir. 2015 yılında İlyaslı Köyü Çok Amaçlı Salon ve Gençlik Merkezi' nin temeli atıldı.[1]

Tarihi eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtuluş Savaşı döneminde köyün tamamının yakılmasından dolayı birkaç yapı dışında eski yapı kalmamıştır.[kaynak belirtilmeli] Ancak sınırı içinde değişik dönemlere ait harabe yerleşim merkezleri vardır. Bilinenlerden bazıları şunlardır: Karacali mevkiindeki höyük orman arasında açılan küçük bir tarlanın ortasında bulunan sarayın girişi taşlarla örtülmüş şekildedir. Tarlanın içine kazılarak yapılan sarayın ancak üç katına kadar inilebilmektedir. Beş katlı olduğu tahmin edilen sarayın oda ve salonlarına toprak kaymasından dolayı girmek mümkün olmamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabada düğünler genelde 4 gün sürmektedir. Genel olarak cuma günü başlar ve pazartesi günü sona erer, l. gün hazırlık günü, 2. gün kına gecesi, 3. gün gelin alma, 4. gün yüz açımı olarak isimlendirilir. gelinler isterlerse köy gelinliği giyip ata binerek davulla zurnayla giderler

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

1988 yılında kurulan İlyaslıspor kulübü amatör kümede oynamaktadır. 1998 yılında amatör küme 2. grupta şampiyonluğu alarak 1. gruba katılmıştır. Ancak ertesi sene yine 2. gruba düşmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]