Ortaköy, Uşak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ortaköy
—  Köy  —
Uşak
Uşak
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Uşak
İlçe Merkez
Nüfus (2015)[1]
 - Toplam 401
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 276
İl plaka kodu 64
Posta kodu 64000
İnternet sitesi: www.ortakoey.org
YerelNET sayfası

Ortaköy, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Asya'dan gelen Türk boylarının kurduğu Uşak'ın ilk kurulan köylerindendir.Sonraları sanayinin ülkede yaygınlaşmasıyla diğer köyler gibi gözden düşmüş ve bugün ise 2kmlik alanda kalmıştır.

Ortaköy ilk kurulumu ile ilgili yıl olarak kesin bir bilgi olmamasına ragmen Uşak in en eski ve ilk köylerinden olduğu bilinmektedir . İlk yerleşim yeri şu anki köy merkezinin yaklaşık 2 km doğusundaki KARACAÖRÜZ mevkisi olan köy , 3 aileden kurulmuştur bu ailelerin yakınlık derceleri binmemesine rağmen Yörük oldukları konusunda ki kanı kesindir. İlk yerleşim yerinin değişimi çok uzun zaman almamıştır aslında ilk yerlerinden taşınma sebebleri içersinde ağırlık suya yakın olmak için değiştiril diği ve göç edildiği konusundadır. Köy halkı şu günde oldugu gibi hayvancılıga önem verirdi ancak suyun sadece, köyün şu an bulundugu topraklarda olması ve her gün düzenli olarak hayvanları sulamaları ,bunun için de en az gidiş ve geliş olarak yaklaşık 5 km yol izlemeleri gerekiyordu. Bunun yerine yerleşimleri sadece kara cadır olan ve göç etmeyi herkesden daha iyi bilen Yörük halk, suya dogru göç etmeye karar verdi. Ama bu göç onların son göçü olmayacaktı. Yıllar boyu burada kalan halk fazlasıyla nüfus yogunluguna ulaştıgında ve geçiminde hayvancılıktan oldugu bir köy olarak artık halkıma köy ve köy arazisi yetmez oldu ( şu anki durumla eklebilir 11000 dönüm arasiyle uşak ili içinde arazi çoklugu bakımından ilk 3 e gireriz ) köy halkı daha birkaç yıl öncesine kadar bizim olan ve UŞAK in en güzel yaylalarından ÜZEYİR yaylasına taşınmaya başaladı bu taşınma aslında bir bakımada değişime neden olmuştu çünki yaşlılar köyde gençler ise yaylada yerleştiler bundan 50 yıl öncesi bile sadece yaylada 64 tane hane bulunması aslında hiçde küçümsenemez bir rakamdır. Yıllarca bu geçim için yapılan yazlık taşınmalar bir yaylaya çıkışları sadece yazları yapar ve kışları geri dönerdik sadece oradaki evler bakılması için birkaç aile orda kalırdı ki bu ailelerde geniş olan ailelerdi ki yoklıklarında köydeki işler aksamasın. Neyse biz konuya dönelim bu yayla daki en son ailerden birinin çocugu olarak ve 6 yaşıma kadar orada yetişmiş biri olarak ben Ekrem Ünsal oalarak bazı şeyleri çok iyi biliyorum. Bizim halkımızın köye dönüşleri ve buradan kopmaları ikl olarak Almanya yolunun açıldığı yıllarda başlar ve sonrası devam eder. Aslında en son kopma noktası kula yörüklrinden olan ve her yıl bizm yaylamıza konaklamaya gelen çok da iyi tanıdımız bir ailenin kızının dağı ateşe vermesinden sonra olur. Yayla yandıktan sonra artık orada kimse durmak istemez ve herkes ( bizde dahil 1987 ve 1988 tarihleri arası köye döner. Ortaköy çivardaki köylere bakarak aslında en gelişmiş ve en kültürlü köy olması gereken bir yerdir nedeni ise anne min çocukluğunda yani 1961 v1 1970 yılları arasında bu köyde koskoca bir okul ve her sınıfta en az 50 ila 55 kişi arasında örgenci olurmuş bu örgenci yoğunluğunda köyde her sınfta bir öğretmen ve bir müdür birde müdür yardımcısı bulunmaktaydı. Dışardan milli eğitim müdürlüğünr bağlı genç yeni okulunu bitirmriş öğretmenlerin bile staj görmeye geldikleri bir köy. Bundan 45 yıl önce bile köyde ögretmen lojmanları bulunmaktaydı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Uşak merkezine 10 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 577
1997 568

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]