Kanhobalca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kanhobalca
Ana dili olanlar Guatemala
Konuşan sayısı 139.830 (Guatemala 2002)[1]  (tarih gerekli)
Dil aileleri
Maya
  • Kanhobalca
Yazı sistemi Latin
Dil kodları
ISO 639-2 myn
ISO 639-3 kjb
Guatemala'da konuşulan dillerin dağılım haritası
(Castilian = Guatemala İspanyolcası)

Kanhobalca (kendilerince Q’anjob’al ; İspanyolca idioma kanjobal/q'anjob'al ; İngilizce Q’anjob’al/Qanjobal/Kanjobal/Kanhobal/Eastern Kanjobal/Santa Eulalia Kanjobal), Guatemala'nın Huehuetenango departmanının Santa Eulalia (Jolom Konob), San Juan Ixcoy (Yich K’ox), San Pedro Soloma (Tz’uluma’) ve Santa Cruz Barillas (Yal Motx) belediyelerinde[2] yaşayan Kanhoballar tarafından konuşulan Maya dilleri ailesinin Kanhobal dilleri grubunun Kanhobal-Hakaltek dilleri alt grubundan bir Kızılderili dilidir. En yoğun oldukları yer Santa Eulalia belediyesi olsa da Meksika ve Amerika Birleşik Devletlerinde de göçmenlerce konuşulur[3]. Guatemala'da 2002 sayımına göre etnik 159.030 [4] kişilik nüfustan 139.830 [1] kadarı anadillerini konuşabiliyor. En yakın akrabaları Akatekçe ile Hakaltekçedir.

Guatemala'da konuşanı en fazla olan (% 1.4) beşinci yerli dildir. Guatemala Maya Dilleri Akademisi tarafından eğitim-öğretim ve araştırması yapılan 22 Maya dili arasında yer alır[5].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b XI Censo Nacional de Población y VI de Habitación (Censo 2002) : Variable Idioma_materno : Idioma o lengua en que aprendió a hablar
  2. ^ "Comunidad Lingüística Q'anjob'al".  Bilinmeyen parametre |editorial= görmezden gelindi (|publisher= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |fechaacceso= görmezden gelindi (|access-date= kullanımı öneriliyor) (yardım)
  3. ^ La mayoría de los hablantes radican en el municipio de Santa Eulalia. A raíz de emigraciones recientes existe también comunidades de hablantes de q'ankob'al en México y los EEUU. Gordon, Raymond G., Jr.; (ed.) (2005).
  4. ^ XI Censo Nacional de Población y VI de Habitación (Censo 2002) : Variable Grupo_etnico : Pertenencia de grupo étnicor
  5. ^ ALMG: Cobertura de Comunidades Lingüísticas