Kang ve Kodos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Simpsonlar karakteri
Kang ve Kodos.jpg
Kang ve Kodos
Cinsiyeti Bilinmiyor
Mesleği Galaktik fetih planları yapıyorlar
Akrabaları Kang ve Kodos onlar evli
Seslendiren Harry Shearer (Kang)
Dan Castellaneta (Kodos)
İlk görünüm
Simpsonlar "Treehouse of Horror"

Kang ve Kodos, animasyon televizyon dizisi Simpsonlar'daki kurgusal karakterlerdir. Kang karakteri Harry Shearer tarafından, Kodos karakteri ise Dan Castellaneta tarafından seslendirilmektedir. Onlar hayalî gezegen Rigel VII'dan gelmektedirler ve sadece Treehouse of Horror bölümlerinde görünürler. Bu ikili yirmi bölümün en az bir bölümünde görünmüşlerdir. Bazı bölümlerde konu onlara odaklıyken, bazı bölümlerde ise kısa konuşmaları olur. Kang ve Kodos çoğu zaman Dünya'yı feth etme planları yaparlar ve insanlığa boyun eğdirmeye çalışanlar olarak bilinirler.

Kang ve Kodos ilk kez ikinci sezonun Treehouse of Horror bölümünde görünmüştür. Kang ve Kodos'un çizimini Jay Kogen ve Wallace Wolodarsky adında iki yazar yapmaktadır. Son kez EC Comics dergisinin kapağında bulunmuşlardır. Kang ve Kodos Simpsonlar video oyununun "Treehouse of Horror" bölümünde birçok kez yer almışlardır.

Kang ve Kodos'un tüm Treehouse of Horror bölümlerinde önemli rolleri olmuştur: "Treehouse of Horror I",[1] "Treehouse of Horror II",[2] "Treehouse of Horror VII", "Treehouse of Horror IX", "Treehouse of Horror XVII"[3] ve "Treehouse of Horror XVIII".[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Swartzwelder, John; Kogen, Jay; Wolodarsky, Wallace; Simon, Sam; Archer, Wes; Moore, Rich; Silverman, David (1990-10-25). "Treehouse of Horror". Simpsonlar. 2. sezon. § 03. Fox. 
  2. ^ Swartzwelder, John; Meyer, George; Reiss, Mike; Jean, Al; Martin, Jeff; Simon, Sam; Reardon, Jim (1991-10-31). "Treehouse of Horror II". Simpsonlar. 3. sezon. § 07. Fox. 
  3. ^ Gaffney, Peter; Silverman, David; Faughnan, Matthew (2006-11-05). "Treehouse of Horror XVII". Simpsonlar. 18. sezon. § 04. Fox. 
  4. ^ Wilmore, Marc; Sheetz, Chuck (2007-11-04). "Treehouse of Horror XVIII". Simpsonlar. 19. sezon. § 05. Fox. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]