Kamov Ka-50

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kamov Ka-50
Rus Hava Kuvvetleri'ne ait bir Kamov Ka-50
Rus Hava Kuvvetleri'ne ait bir Kamov Ka-50
Türü Saldırı helikopteri
Ulusal köken  Sovyetler Birliği
 Rusya
Üretici Kamov
İlk uçuş Ka-50: 17 Haziran 1982
Ka-52: 25 Haziran 1997
Hizmete giriş 1995 (Rus Hava Kuvvetleri)
Durumu Etkin hizmette
Üretim sayısı Ka-50: ~10
Ka-52: 5(prot.) + 35(seri)
Birim maliyeti Mayıs 2011 itibarıyla 500 milyon ruble (yaklaşık 15 milyon $)

Ka-50 takma adları Kara Köpekbalığı (Black Shark) veya Kurtadam (Werewolf)dır. Hokum A NATO'daki kod adıdır. Sovyet yapımı, tek koltuklu, karşıt pervaneli (kontra-rotor), fırlatma koltuklu, anti-tank helikopteridir. Kamov şirketi tarafından üretilmektedir.

Tasarım özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tek rotorlu (döneçli) helikopterlerde, gövdenin pervanenin dönüş yönünün tersine dönmesini engellemek için kuyruk pervanesi bulunur. Kamov Ka-50'de ise bunun yerine birbirinin tersi yönde dönen iki rotor (döneç) mevcuttur. Dünyanın fırlatma koltuğuna sahip ilk helikopteridir. Koltuklar fırlatılmadan önce pervaneler gövdeden ayrılır. Ka-50'lerin en büyük sorunu tek pilota sahip olmasıdır. Navigasyon (seyrüsefer) ve silah sistemlerinin tek mürettebat tarafından kontrol edilmesi Ka-50 pilotlarını germekte ve daha çok hata yapmalarına neden olmaktadır. Bu eksikliği fark eden üreticiler çift koltuklu Kamov Ka-52 Timsah (Alligator) versiyonunu üretmişlerdir. Ka-52'deki çift koltuklar diğer saldırı helikopterlerinden farklı olarak arka arkaya değil yan yana tasarlanmışlardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ka-50 modeli Sovyet bakanlar kurulunun isteği üzere tasarlanan V-80Sh prototipinin üretim versiyonudur. Batı ilk kez bu tasarımdan 1984 yılında haberdar oldu. İlk fotoğrafları 1987 yılında ortaya çıktı. Ancak Rusya'nın kurulmasına kadar sınırlı sayıda hizmet verdiler. Resmen 1995 ylılnda Rus Hava Kuvvetleri servisine alındılar.

Video[değiştir | kaynağı değiştir]