Eurocopter Tiger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Başka dilden çevrilmekte Bu sayfa, İngilizce Eurocopter Tiger maddesinden çevrilmektedir.
Siz de yardım etmek istiyorsanız ya da çeviri yarıda kalmışsa, çalışmaya katılan kişilerle veya çeviri grubu ile iletişime geçip, sayfanın durumunu onlara sorabilirsiniz.
Sayfanın geçmişine baktığınızda, sayfa üzerinde çalışma yapanları görebilirsiniz.
Eurocopter Tiger
Alman Kara Kuvvetleri'ne ait bir Eurocopter Tiger
Alman Kara Kuvvetleri'ne ait bir Eurocopter Tiger
Türü Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri
Ulusal köken Çok uluslu
Üretici Eurocopter
Airbus Helicopters
İlk uçuş 27 Nisan 1991
Hizmete giriş 2003
Durumu Etkin hizmette
Ana kullanıcı Alman Kara Kuvvetleri
Diğer kullanıcılar Avustralya Kara Kuvvetleri
Fransız Kara Kuvvetleri
İspanya Kara Kuvvetleri
Üretim aralığı 1991-günümüz
Üretim sayısı 180 (Temmuz 2019)[1]
Program maliyeti 14,5 milyar euro
Birim maliyeti 27,4 milyon euro
Tiger kullanan ülkeler

Eurocopter Tiger, Almanya ve Fransa sanayilerinin ortak üretimi amacı ile üretmiş olduğu bir taarruz helikopteri. 90'lı yılların başlarında iki ülkenin ortak çalışmasıyla Tiger'ın tasarımına başlandı. Aerospatiale ve DaimlerChrysler Aerospace AG DASA firmalarının helikopter birimlerinin birleştirilmesiyle Eurocopter birimi oluşturuldu. Sonra Airbus Helicopters tarafından satın alındı. Avrupa'nın iki önemli ülkesinin tüm teknolojik bilgi ve birikimlerini bu helikoptere yönlendirmesi, görev gereksinimlerinin farklılığında doğan çok amaçlı kullanıma uygun olarak tasarlanmasını sağladı ve helikopteri modüler bir yapıya kavuşturdu.

Bu helikopterin lisans haklarının alımı ATAK Projesi ile millî olarak geliştirilmesi, Türk Ordusu'nun da gündemindeydi. Tiger helikopterinin birim başına düşen maliyetlerin yüksek olması ve en önemlisi Ermeni Yasa Tasarısı'nın Fransız Senatosu'ndan geçmesi sebebiyle Türkiye, Agusta A129 Mangusta helikopterlerini tercih etti. Ayrıca AH-1 Cobra helikopterlerinin burun kısmında bulunan 20 mm lik topun Tiger de opsiyonel olması da ayrı bir sorundu.

  1. ^ "Tiger - Specialised - Airbus" (İngilizce). Airbus Helicopters. 18 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2019.