Kamboçya'da LGBT hakları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kamboçya Kamboçya LGBT hakları
Kamboçya
Eşcinsel cinsel ilişki yasal? Yasal
Ayrımcılık korumaları Yok
Birlikteliklerin
tanınması
Yok
Evlat edinme Yok

Kamboçya'da eşcinsellik birkaç seneden beri kamu bir şekilde tartışılan bir konu olmasına rağmen hemcins aşk bu Budist devlette oldukça düşük bir seviyede kabul ile karşılanır ve daha özel olarak da tabulaştırılır.

Yasal durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamboçya Krallığı'nda eşcinsellik yasaldır. Eşcinseller de rıza yaşı bakımımdan ayrımcılığa uğramazlar.

Hemcins birlikteliklerin tanınması[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 2004'te eski kral Norodom Sihanouk web sitesinde yazdığına göre hemcins birlikteliklerin San Francisco'da evlenme hakkına sahip olmalarından etkilenmiş[1] ki eğer kendi halkı aynı şeyi istiyorsa idi bunu kabul ederdi.

Kral Sihanouk, eşcinseller ve travestilerin Tanrı'ya göre diğer insanlar ile eşit olduğunu inandığını da söylemiş, çünkü "Tanrı bir sürü tercihi sever". Kralın ifadeleri bütün ülke çapında fazla anlayış ile karşılanmamıştı ve kralın hiç icra yetkisine sahip olmamasından dolayı hemcins birliktelikleri tanıyan herhangi bir yasa öne sürülmemiştir.

Toplumsal durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

2004'ten beri başkent Phnom Penh'de senevi bir onur yürüyüşü sunulmaktadır. 2006'da aşağı yukarı 400 kişi, daha çok kültürel çeşitlik adına yürüyerek ve sağlık konularını dile getirerek katılmışlardır. Siem Reap kentinde ilk resmî gey pub açılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Reck, Stefan (22 Şubat 2004). "Kambodscha vor Wandel" (Almanca). Berlin: gay-web.de. 24 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2011.