Katar'da LGBT hakları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Katar Katar LGBT hakları
Katar
Eşcinsel cinsel ilişki yasal? Erkek yasal değil
Kadın yasal
Ceza:
5 yıla kadar hapis
Cinsel kimlik/ifadesi

Katar'da eşcinsellik, geleneksel İslamî ahlakî standartları mucibinde yasaktır. Eşcinsellerin yasal koruması yok ve ne eşcinsel evliliği ne de evliliğe yakın diğer hemcins birliktelikleri tanınır.

Yasal durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Katar'da yargıçlığın ana kaynağı Şeriattır. Katar'da eşcinsellik yasaktır. 1971'e dayanan Ceza Kanunu'nun 201. maddesine göre "livata" (cinsiyete bağlı olmadan), en fazla beş senelik hapis cezası ile cezalandırılır. Katar vatandaşı olmayanların bu yasa tahtında cezalandırılmaları ile ilgili tanınmış durumlar vardır. Örneğin 1996'da bir ABD vatandaşı bir altı aylık hapis cezası ve 90 kırbaça uğramıştı.[1]

İhtilaf[değiştir | kaynağı değiştir]

Katar, 2022 FIFA Dünya Kupası ev sahipliğini kazanmasının ardından FIFA Başkanı Joseph Blatter, ev sahibi ülkeye saygı gösterilsin diye eşcinsel hayranların orada iken cinsel ilişkiye girmemesini dilemişti. Bu açıklamadan dolayı çok sert eleştirilere tabi olduktan sonra Blatter, bu açıklama için özür diledi.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Qatar" (İngilizce). SodomyLaws.org. 8 Aralık 2004. 6 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2011. 
  2. ^ "WM 2022 in Katar: Blatter entschuldigt sich bei Homosexuellen" (Almanca). Die Welt. 17 Aralık 2010. 21 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2011.