Kader Tableti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Antik Mezopotamya mitolojisinde Kader Tableti (Sümerce: Sümerce

  1. YÖNLENDİRME Şablon:Metin/Çivi yazısı dub namtarak[1]; Akadça: Akadcaṭup šīmātu, ṭuppi šīmāti), çivi yazısı yazılmış bir kil tablet olarak tahmin edilmektedir. Bu tablet, kalıcı bir yasal belge olarak, Tanrı Enlil'e, evrenin yönetici olarak üstün bir yetki vermektedir. Ninurta ve Kaplumbağa adlı Sümer şiirinde tablet Enlil'de değil Enki'dedir.[2] Bu şiirle Akadça yazılmış ola Anzû şiirinde tablet İmdugud (Sümerce) ya da Anzû (Akadça) tarafından çalınacağı korkusunu belirtmektedir.[3] Efsaneye göre tablete sahip olan herkes evrene hükmetmektedir.[4] Babil Enûma Eliš'te Tiamat bu tableti Kingu’ya verir ve ordusuna emir verir. Tanrıların savaşı seçilen Marduk, Tiamat ile ordusuyla savaşır ve onu yok eder. Marduk, Kader Tableti'ni kendisi için talep eder ve böylece tanrılar arasındaki yönetimini güçlendirecektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Electronic Text Corpus of Sumerian Literature". etcsl.orinst.ox.ac.uk. 16 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2017. 
  2. ^ Oxford .
  3. ^ Black, J; Green, A (1992), Gods, Demons and Symbols of Ancient Mesopotamia: An Illustrated Dictionary, London: British Museum Press .
  4. ^ Antiqillum .