Kababel, Yozgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kababel Köyü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 200
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66000

Kababel, Yozgat ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı toprağının kaba bünyeli oluşunda dolayı köyün adı Kababel konulmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

İç Anadolu Türkmen kültüründe baskın olan öğeler burada da kendini göstermektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat merkezine 21 km uzaklıktadır. Ortalama yükseklik 1000m ve üzerindedir. Köy merkezi yaklaşık 1100m yükseklikte bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Köy için önemli bir yer tutan ağaçlar kontrolsüzce kesilip satıldıkları için köy yerleşiminin ve bahçelerinin doğal bozulmuştur. Nüfusu ve sulanan alanın az olmasına karşın köyde ve etraf yörede bilinçsizce yapılan sulama taban suyunun düşmesine sebep olduğundan dolayı yılın belirli dönemlerinde su sıkıntısı baş göstermektedir. Ayrıca dereler de kurumuştur. Diğer İç Anadolu köylerinde olduğu gibi zirai ilaçlama tekniklerini bilinmemesi ve aşırı gübreleme yapması topraktaki azot ve tuz miktarının artmasına neden olmuştur. Bu maddeler topraktki suyu bağladığı için toprağın kuraklaşmasına neden olmaktadır. Yapılan ilaçlama ve gübreleme biyolojik çeşitliliği çıkartılmamış bölgede birçok canlının yaşam ortamını yok etmektedir. Tarımsal faaliyetin yoğun olmasından dolayı bölge toprağının verimi ve biyolojik çeşitliliği her geçen gün düşmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 200
1997 191

Köy diğer Anadolu köyleri gibi büyük şehirlere ve yurt dışına çok göç vermiştir. Yurt içine, en çok Ankara'ya, yurt dışına ise en çok Almanya'ya göçler yaşanmıştır. 1995-2000 yılları arasında göç en üst seviyeye ulaşmış nüfusun %75'e yakını köyünü bırakarak büyük şehirlere göç etmiştir. Köy ile bağlantısını koparmayan insanlar, belirli dönemlerde gelip, arazileri ile ilgilenmektedirler. Köyün nüfusu yaz aylarında, özellikle hasat zamanı ile birlikte en üst seviyeye ulaşmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ekonomisini tarıma dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu bulunmasına karşın yetersiz öğrenci sayısından dolayı kullanılmamaktadır. Öğrenciler taşımalı eğitimden yararlanmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı olmasına karşın faal değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olmasına karşın bozuktur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kababel Köyü Resmi YouTube Kanalı : [https://goo.gl/uGghQb]

Kababel Köyü Resmi Facebook Sayfası : [https://goo.gl/0kHUcU] Kababel Köyü Resmi WebSitesi : [https://goo.gl/8OyfKR]