Büyüknefes, Yozgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büyüknefes
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 705
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66000

Büyüknefes, Yozgat ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını Nefesoğlu adlı bir kişiden almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenek hakkında bilgi yoktur. Yozgat iline özgü testi kebabı, arabaşı ve madımak yöresel yemekleri arasındadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat merkezine 30 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Yer şekilleri tarıma elverişli olan (% 98,8) köyde, yarı kurak iklim şartlarından dolayı, kuru tarım yaygınlaşmış ve ürün çeşitleri azalmıştır. Yoğun olarak, tahıllar (buğday, arpa, çavdar, mısır), ikinci sırada baklagiller (nohut, fasulye, yesil mercimek) yetiştirilmektedir. Bunların yanı sıra sulu tarım alanlarında şekerpancarı, ayçiçeği, patates ve soğan gibi ürünler yetiştirilmektedir. Sulanabilir alanlar sınırlı olduğu için, sebze üretiminin önemi azdır. Genellikle; lahana, patlıcan, kabak, domates ve ıspanak gibi sebzeler üretilmektedir. iklimin sert oluşu ve depolama olanaklarının azlığından dolayı, meyve üretimi büyük boyutlarda değildir. Elma, armut, kayısı, vişne, üzüm, ayva, badem ve ceviz yetiştirilen başlıca meyvelerdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 789
2000 973
1997 1550

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köy Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Nefes (TAVİUM HARABELERİ) : Anadolu'ya Avrupa'dan gelerek yerleşmiş Galatlar'ın Trogmi adlı boyunun başkenti idi. Ya bizim köy tarihi devirlerde bir devletin başkenti idi dostlar...M.Ö. 270 yıllarından M.Ö.100 yıllarına kadar yaklaşık 170 sene bir devlete başkentlik etmiştir köy..Önemi böylece biline...O devirlerde nüfusu da on binlerle ifade ediliyordu...Yozgat'ın 30 km. batısında, Yerköy'ün 28 km. kuzeyinde, Boğazkale (Hattuşaş'ın 30 km. güneyinde, Ankara'nın 180 km. batısında yer alan koordinatlar içerisinde yer alan tarihin ilk çağlarından beri yerleşim alanı olduğu gözle görülebilen emarelerle sabit bir yerleşim alanıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.