Büyükincirli, Yozgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büyükincirli
—  Köy  —
Yozgat
Yozgat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 204
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0354
İl plaka kodu
Posta kodu 66000
İnternet sitesi: [2]

Büyükincirli, Yozgat ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği:İlk önce Hacı Bektaş kasabası tarafından gelen bir göçer aile buradaki incir ağacının(o zaman orta pınar diye bilinen yerde bir incir ağacı varmış) yanında çadır kurar.Lök beyleri düğün için sağa sola okuntu salarken,elçiler buradaki aileye okuntu verelim mi? diye beye sorarlar.Bey de herkesin davetli olduğunu söyleyerek okuntu salar.Göçer aile düğün hediyesi olarak bir deve getirir.Bey gelenlerle ilgilenir.Oturdukları yeri kendilerine verirse göçerlikten vaz geçermisiniz diye sorar.Aile kabul edince de orada yerleşip kalır.Daha sonra diğer aileler de buraya gelerek yerleşir ve köyün nüfusu artar.1970'li yıllarda yaklaşık 150hane yaşıyordu. (Celali İsyanları neticesi 16 yy. başlarında Yozgat Sancağı Alaca havalisi beyliği DONA bölgesinden, kuyucu murat paşa idaresince katliamdan kurtulan ve zorunlu iskana tabi tutulan Alevi Türkmenler, Yozgat merkez'e bağlı 24 ayrı yerleşim yerine yerleştirildiği, Kocakız köyüne'de (şimdiki ismi Büyükincirli köyü)3 aile gönderildiği, daha sonraki göçlerle 1955 yılı sayımında 390 hane olduğu...)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

AVŞAR TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün en önemli yemeği arabaşı ve omaçtır. Arabaşı; un, hamur ve tavuk suyuyla yapılır. Arabaşı, Yozgatın bütün köylerinde, özellikle misafirlere ve düğünde yapılır. Omaç ise; yufka, ekmek ve yumurta ile yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat merkezine 25 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde karasal iklim etkindir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 204
1997 234

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca 15 yıldır kapalı bulunan okul Büyükincirli Köyü Derneğinin girişimleri ve Valiliğin onayı ile Kültür Evi'ne dönüştürülmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]