Beyvelioğlu, Yozgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beyvelioğlu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 195
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66000

Beyvelioğlu, Yozgat ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köye yerleşen Yörükler, Sağırlar, Keller,Filikler,Duran Hafızlar,Sakkalar ve diğer sülaleler vardır. Köyün çevresinde Bezirhane, Ağakale,Delibayır, Kömünaltı ve Ören mevkileri vardır. Bezirhane mevkiinde Yontma Taş Devri'nde kayalar oyularak yapılmış tarihi evler vardır. Bu evler, kayaların iç kısmında birbirine dar tünellerle bağlıdırlar. Ağakale mevkiinde ise küçük bir giriş yeri mevcut olup, iç kısma geçiş toprak göçmesi yüzünden mümkün değildir. Ören adı verilen mevkide ise tarlalardan hâlâ insan kemikleri çıkmakta olup, yurdumuzun "defineci" adı verilen taifesi tarafından sık sık kaçak kazılar yapılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy kültürü tipik İç Anadolu "Kara Türk" kültürü olup, birçok gelenek kaybolmaya başlamış olsa da hâlen bir kısmı yaşatılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat merkezine 15 km uzaklıktadır. Yozgat'tan köye dolmuşlar kalkmakta olup, her gün ikindi vaktine kadar dolmuş bulmak genelde mümkündür. Köy derin bir vadi içerisinde kurulmuştur. Vadiden Batı tarafına inildikçe sarp kayalıklar bulunmaktadır. Yaklaşık uzunluğu 2 km olan bu kayalık, Amerikan kanyonlarını andırmakta olup, dikine aşağı alınan görüntü, film çekimlerine de gayet müsaittir. Köy içerisinden küçük bir dere geçmekte olup, dere kenarındaki insan bileği kalınlığında su fışkırtan çeşmenin çayı pek güzel çıkmaktadır. Köyde mal, davar yetiştirilmekte olup, köyün bağ ve bostanları da meşhurdur. Köyde yetiştirilen hormonsuz, gdo'suz sebzeler il merkesinden yoğun talep görmektedir. Köyün arazisi sarp ve kayalıktır. Köyün güneyinde İğdecik Köyü, kuzeyinde Köseyusuflu Köyü ve Pempecik Köyü, batısında Dayılı Köyü, doğusunda Derkışla Köyü ve Saray Beldesi bulunur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 195
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. EKONOMİ TAMAMİYLE TARIM VE HAYVANCILIĞA DAYALI BİR EKONOMİ VARDIR HALK YAZIN YETİŞDİRDİKLERİNİ KIŞIN TÜKETİRLER.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köylülerde cep telefonu da bulunmaktadır. Turkcell ve Vodafone GSM Operatörleri tarafından cep telefonu sinyal hizmeti verilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]