Kaan Çaydamlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kaan Çaydamlı. 1964 İstanbul doğumlu, Kıbrıslı mühendis, yayıncı ve fotoğraf sanatçısı. 1986 yılında İTÜ İnşaat Fakültesini bitirdi ve 13 yıl mühendis olarak çeşitli projelerde tasarımcı ve uygulamacı olarak çalıştı.

1989 yılında Altıkırkbeş Yayınlarını kurdu ve yirmi yılı aşkın süred 300’ün üzerinde kitap ve çok sayıda dergi yayınladı. Birçok yazarı ilk defa Türkçede yayımlayan Altıkırkbeşyayınları, çok sayıda etkinlik ve film de üretti.

1990'lı yılların başında ilk fotoğrafları[1] sergilenen Kaan Çaydamlı çok sayıda ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü. Yurtdışında çok sayıda özel çağrılı sergide fotoğrafları sergilendi. Enis Batur’un metinlerini yazdığı Son kare[2] isimli projesi kitap olarak yayımlandı ve çeşitli ülkelerde sergilendi. 2011 yılında yayınlanan KTN[3] (Kişisel Toplantı Notları) isimli kitabı çok satanlar listelerine girdi. 2013 yılında Mete Avunduk ile birlikte yazdığı Kitab_ı Mente[4] yayınlandı.

1995 yılında Kent FM'de ‘Gece Fanzini’ ve ‘Kitapsız’ isminde iki program yapmaya başladı. Bu yıllarda Mete Avunduk’la tanıştı ve birlikte yaptıkları BNRP isimli ‘night caller’ formatlı bir programdan ‘Kaybedenler Kulübü’ isimli bir programa dönüşerek uzun yıllar çok dinlenenler arasında yer aldı. Program, 2000’li yılların başında Kent FM'in kapanmasıyla birlikte son buldu. 2011 yılında ise, eski radyo kayıtlarından ve programcıların hayatından derlenen aynı adlı bir uzun metraj film olarak çekildi ve yılın en çok ses getiren filmi oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]