İçeriğe atla

Can Gox

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Can Gox
Can Gox
Genel bilgiler
Diğer adlarıHaydar Waits
DoğumCan Göksun
18 Temmuz 1976 (47 yaşında)
TarzlarBlues, rock, caz

Can Göksun (d. 18 Temmuz 1976), sahne adıyla Can Gox ve eski sahne adı Haydar Waits ismiyle de bilinen Türk müzisyendir.[1]

Yaptığı müziği, Anadolu blues olarak tanımlamaktadır. Birçok müzik otoritesince, sesi Cem Karaca'ya benzetilmektedir. Can Gox, Gox isminin nereden geldiğiyle ilgili, Göksun soyadının kendince kısaltılmış sahne adı olduğunu söylemiştir.[kaynak belirtilmeli] Müzik piyasasına atılmadan önce de, özel bir şirkette yöneticilik yaptığını, ancak hem müzik ile uğraşıp hem de mesleki kariyerine devam etmesinin çok zor olduğunu belirterek, özel sektörden ayrıldığını anlatmaktadır[kaynak belirtilmeli]. Drama Köprüsü, Neredesin Sen gibi geleneksel ezgiler taşıyan Anadolu müziklerini, kendi enstrümanları ve caz stilini yansıtarak oluşturduğu tınılarda yeniden seslendirmesiyle, eski ve yeni kültürel ögeler arasında köprü vaziyeti de görmektedir[kaynak belirtilmeli]. Sahnede ve stüdyo çalışmalarında, Neşet Ertaş'ı, Cem Karaca'yı, Müslüm Gürses'i seslendirirken, Tom Waits, Bob Dylan gibi dünyaca ünlü sanatçılardan eserler de çalıp söylemektedir.

Can Gox, Doğa İçin Çal isimli gönüllük esaslı müzik projesinin ikinci çalışmasında, videoya katılan sanatçılardan biri olmuştur[kaynak belirtilmeli]. Can Gox, bazı televizyon dizilerinin müziklerini yaparak, çeşitli mekânlarda canlı performansını sergileyerek ve yurt çapında verdiği konserlerde şarkılarını seslendirerek yaşamını sürdürmektedir.

Müzik kariyeri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Can Gox, 15–16 yaşlarından itibaren, İstanbul'da birtakım gece mekânlarında müzik yapmaya başladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden kazandığı burs ile, caz müzik eğitimine devam etti[kaynak belirtilmeli]. Bu müzik eğitiminde, birçok isimle beraber çalışarak, bu çalışmalardan ve müzikal edinimlerden kazandığını, sahne performansı ve diğer çalışmalara yansıtabilmeyi, müzikal felsefe anlamında hedefine oturttu. Can Gox, 2000 yılında oluşturdukları Blues-Mobil ile birlikte, şarkılarını ve enerjisini kitleler ile tanıştırmayı başardı. Ancak, Kaybedenler Kulübü filminin müziklerini yapan Can Gox açısından, bu çalışma bir dönüm noktası oldu. 2011 yılının Nisan ayında piyasaya sürülen aynı filmin soundtrack albümünde, Wrong Side Of The Road, Son Kare, Wake, Angels Gone, Melancholy Man, My Woman parçalarını seslendirdi[kaynak belirtilmeli]. Müzik kariyerindeki ilk solo albümü ise Yalnızım Ben çalışması olmuştur.

Yıl Başlık Notlar
2013 Yalnızım Ben Albüm
2016 Unutama Beni Single
2017 İçimde Ölen Biri Single
2018 Senden Vazgeçmem Single
2019 Ah Bir Ataş Ver Single
2020 Ah Be Ah Single
2020 Only The Pain[2] Single
2021 Gazing Single
2021 Içim Sızlıyor (Devir Değişti (Çelik Şarkıları)) Single
2021 Severek Ayrılanlar Single
2022 Eyvallah (Yeni Türkü Zamansız) Single
  1. ^ "Can Gox kimdir, gerçek ismi ne?". Hürriyet Gazetesi. 25 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2020. 
  2. ^ "Can Gox'tan Yeni Şarkı: Only The Pain". Ayşe Aslıhan. Karma Türkiye. 26 Nisan 2020. 2 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2020.