Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı
Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
Kabul tarihi22 Aralık 1952
TasarımTruskovsky Lev Gavrilovich

Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı, 22 Aralık 1952'de Kırgızistan SSC Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından kararlaştırılan kararname ile kabul edildi. Kırgızistan SSC'nin 1978 anayasasında bayrak oranının mavi / beyaz / mavi çizgilerle 1: 2 olduğunu belirtildi. Orta bayrak yüksekliğinin 1 / 3'ünü ve bayrak yüksekliğinin 1/20 beyaz çizgilerini alır.

Sovyetler Birliği bayrağından bayrak farklılıklarının ve Sovyet Cumhuriyetlerinin bayrakları, (orak ve çekiç imajına kıyasla) daha büyük bir yıldızdı. Ve çekiç ve orakların yeri pratikte kırmızı ve mavi çizgilerin sınırında: diğer tüm cumhuriyetlerin bayrakları üzerinde (Gürcistan ve Türkmenya hariç), çemberin çapı 5 uçlu yıldızın yazıldığı yer, orkelenin ve çekiçlerin yazılı olduğu kare yanının tam boyunun yarısıydı, yıldızın çapı (bayrağın genişliğinin 1 / 10'u) karenin yarısından daha fazlaydı (bayrağın genişliğinin 1 / 6'sı).[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1936'da Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulduğunda, sol üst köşede altın Latince Kurggzztan SSR / Kurguz SSR (Kırgız SSC) karakterlerle bayrak kırmızıydı. Ve Kiril senaryosu КИРГИЗСКАЯ ССР (Kirgizskaya SSR) 'yi sans-serif yazı tipi ile yazdı. 1940 yılında Kırgız harfleri Latin alfabesinden Rus alfabesine çevrildi ve alfabeye dayalı Kırgızca yazıtta yeni bir alfabeyle tasvir başladı.[2] Bu КЫРГЫЗ ССР ve КИРГИЗСКАЯ ССР olarak gösterildi. 22 Aralık 1952'de bayrağın tümünün ortasında kırmızı bayrak yerine mavi ve beyaz çizgili yeni bir kırmızı bayrak yerleştirildi. Bağımsızlıktan sonra, bu bayrak, yeni bayrak tasarlanana kadar, yeni bağımsız Kırgızistan'ın bayrağı olarak kaldı. Ülkede ve doğu bloğunda yaşanan gelişmeler ve Kırgızistan'da da gerçekleşen rejim değişiminin ışığında 1992 yılında Kırgızistan'ın bayrağı bugün ki halini almıştır.

Kırgız SSR bayrağı (1940–1952)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2017.