Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı
Flag of the Armenian Soviet Socialist Republic (1952–1990).svg
Bayrağın arkası
Bayrağın arkası
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Ermenistan SSC
Kabul tarihi 17 Aralık 1952
Kaldırılma tarihi 24 Ağustos 1990
Oran 1:2

Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı, Ermenistan SSC tarafından 17 Aralık 1952 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır.[1][2] Ortasında tüm yüzeyin 1/4 kısmı kadar yatay mavi şerit olan düz kırmızı bayrağın sol üst köşesinde orak ve çekiç, onların üstündeyse Kızıl yıldız tasvir edilmiştir. Kırmızı, "çalışan kitlelerin devrimci mücadelesini", çekiç ve orak köylülerin ve işçi birliğini temsil eder. Kızıl yıldız ise komünist partinin sembolüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ermeni SSR'nın ilk bayrağı, 2 Şubat 1922'de Ermeni SSC Sovyetleri Birinci Kongresi tarafından kabul edilen anayasada tanıtıldı. Tasarımında diğer hiçbir sembol olmadan, kırmızı yüzey üzerine Kiril karakterleri ile ССРА (SSRA) yazısı kullanılıyordu. Bu bayrak sadece bir ay boyunca gönderde kaldı, çünkü 12 Mart'ta Ermeni SSC, Transkafkasya SFSC altındaki Gürcistan SSC ve Azerbaycan SSC ile birleşti ve bu üç cumhuriyet 1936'da tekrar bölündü.[1]

1936 ile 1952 yılları arasında kullanılan düz kırmızı bayrağın, sol üst köşesinde bulunan orak ve çekiç sembolünün altında Ermeni karakterleri ile HSSR (Haykakan Sovetakan Sotsialistakan Respublika) yazıyordu.[3]

1952'de Birinci Ermenistan Cumhuriyeti döneminde kabul edilen üç renkli bayrak kabul edilince SSR bayrağı gönderden kalktı.[4]

29 Nisan 1981'de, bayrak ile ilgili ayrıntılı bir açıklama yapılmıştır;

"Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ulusal bayrağı, bayrağın tüm uzunluğunun ortasında mavi bir şeritli kırmızı bir dikdörtgen paneldir ve bayrağın üst kırmızı kısmında, altın sarısı bir orak ve çekiç tasvir edilmiştir. Orak ve çekicin üstünde altın sarısı beş köşeli kızıl yıldız yer alır. Bayrağın uzunluğunun genişliğine oranı 1:2'dir. Orak ve çekiç, bayrağın 1/5'i olan kareye oturur. Orağın keskin ucu, simgenin üst tarafının ortasında, orağın ve çekicin sapı, simgenin alt köşelerine dayanır. Çekiç sapı uzunluğu, simgenin köşegeninin 3/4'ü kadardır. Beş köşeli yıldız, bayrağın genişliğinin 1/10'u kadar bir çapa sahip bir daireye uyar ve simgenin üst tarafının ortasında yer alır. Orak, çekiç ve yıldızın dikey ekseninin direkten uzaklığı bayrağın genişliğinin 1/4'ü kadardır. Bayrağın üst kenarından yıldızın merkezine olan uzaklığı bayrağın genişliğinin 1/11'i kadardır."

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Hayastan - Republic of Armenia, Hayastani Hanrapetutyun". Flag Of The World. 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2013. 
  2. ^ ""Республика Армения" (Rusça). Vexillographia.ru. 9 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2017. 
  3. ^ "К СОЮЗУ СУВЕРЕННЫХ НАРОДОВ. Сборник документов" (Rusça). Soveticus5.narod.ru. 19 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2017. 
  4. ^ "Советская Армения" (Rusça). Hrono.ru. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2017.