Kılıçköy, İmranlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kılıçköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe İmranlı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 68
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58980

Kılıçköy, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu konu hakkında üç rivayet vardır, biz ikisini anlatmayı uygun gördük. Birincisini anlatmadan önce Kör Ali’den bahsedelim biraz. Kör Ali çok iyi ata binen, iyi bir çiftçi ve -başka köylülerce de bilinen- çok iyi bir kılıç kullanıcısıdır.Kör Ali’nin yaşadığı dönem de her yıl köyler arası ortak oyunlar düzenlenirmiş; Bu oyunlar Beğendik Köyü’nün batısına düşen ,Are Cingenan denen yerde oynanırmış. Oyunlar cirit, güreş, çır ve kılıç oyunlarıymış. Ali bu oyunlardan kılıç oyununa katılır. Büyük bir başarı göstererek bütün rakiplerini yener. Bu oyundan sonra Kör Ali’ye Kılıç Ali, Köyüne ise Kılıç Ali Köyü denir. Kılıç Ali köyü zamanla Kılıçköy ismine dönüşür. köyün ismi hakkında ikinci rivayet ise daha sağlam kanıtlara sahiptir. Bizde ikinci rivayetin doğru olduğunu düşünüyoruz. İkinci rivayet, daha önce de anlattığımız gibi Kör Ali’nin köye ilk geldiği dönem de köyün Kuzeyinde Poy Şater (yanmiş burun) ve batısında ise Boze Koziyan (yanmış köz) ormanlıklarının bulunmasıdır. Bu ormanlıkların köye yakın olması, aynı zamanda yabani hayvanların da köye yakın olmasını sağlamıştır. Bu yabani hayvanlar köyün malının ve insanlarının güvenliğini tehdit edici duruma gelmiştir. Köyde buna önlem olarak ormanlıkları yakmaya karar vermişlerdir. Eskiden yanmış ağaçlara, ormanlıklara Kılıç olmuş denirdi. Kılıçköy’de bu olaydan sonra kılıç olmuş köy denmiştir. Zamanla bu isim Kılıçköy’e dönüştüğü söylenmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy kültür olarak çok zengindir.Çevre köylerinde olduğu gibi bu köydede halk oyunları ve yemekler belli başlı kültür ögeleridir.Folklorik değerlerden örnek verecek olursak ;Köyün yetiştirdiği mahalli ozanlardan Aşık Fezai , Ali Solmaz ve genç kuşaklardan birçok gencin yetenekli olduğu söylenebilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 93 km, İmranlı ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 60
2000 45
1997 45

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat öğrencisi olmadığından atıl durumdaki okulların satışı kanununa istinaden devletten kiralanarak köy evi olarak restore edilmiştir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.İçme suyu şebekeside yaz aylarında yetersizdir. PTT şubesi,Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]