Eskikeşlik, İmranlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eskikeşlik
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe İmranlı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 45
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58980
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Eskikeşlik, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

ESKİKEŞLİK KÖYÜ TARİHÇESİ

Eskikeşlikli atalarımız orta asyada kuraklık, susuzluk ve açlık nedeniyle Erzincan ve Erzurum dolaylarında göçebe olarak bölgemiz Sivas İmranlı yöresine gelmişlerdir . Köyümüz insanları, Kapıkaya köyüne yerleşmiştir. Burda bir zaman yaşadıktan sonra köyümüzün insanları arasında çıkan kavga nedeniyle Kapıkaya köyünden terk etmek zorunda kalmışlar. Bir müddet de burada yaşadıktan sonra nüfus artışı sebebiyle geçim sıkıntıları başgöstermeye başladiğindan dolayı köyümüzün insanı Abbas adındaki sahıs öncülüğünde sene 1712 yılında Eskikeşlik köyüne göç etmişler.


Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 118 km, İmranlı ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2016 50
2000 45
1997 72

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa ve iç turizme bağlıdır (iç turizmin bu tanımda açıklaması ise şu şekildedir: köyden taşınıp ülke dışı ve Türkiye'nin çeşitli yerlerine yerleşmiş köy halkının yaz ayında köye gelip tatil amacı ile çeşitli yatırım harcama ve aktiviteler.)

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okul binası vardır ancak öğrenci olmadığı için kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskikeşlik Köyüne ulaşmak için köy yolu üzerinden geçen şehirler arası Otobüsler mevcuttur. Bu otobüsler Öz Sivas Huzur, Kamil Koç, Esadaş Turizm, Dadaş Turizm ,Eren turizm ve Kızıldağ turizmdir. Bu otobüslerin son durağı İmranlı'dır. Ayrıca Erzurum, Erzincan ve Ardahan yönüne giden otobüsler de İmranlı'dan geçmektedirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]