Bulgurluk, İmranlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bulgurluk
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe İmranlı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 28
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58980

Bulgurluk, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

Bulgurluk Köyü (Kelek ve Karlaş olarak iki Mahalleden oluşmaktadır)

Kültür =[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemekler:

kesme çorbası(germiya bri)

germiya gulluke

Gulluk dağlarda ilkbaharda toplanan bir bitkidir.Gulluk temizlenir. Su kaynatılır.Gulluk suyun içine atılır.Biraz pişince bulgurla tuzu eklenir ve beraber pişirilir.Daha sonra süt ilave edilir ve kaynadıktan sonra indilir.

puşuruk(un çorbası)

Tereyağı eritilir unla beraber kavrulur.Su ve tuzu eklenerek kaynayıncaya kadar sürekli karıştırıkır. Kaynadıktan sonra on dakika daha pişirilir.

kılora niyaziki(kömbe)

Un,tuz,süt ve tereyağı hep beraber yoğrulur. Altı hafif yağlanmış tepsiye koyulur.Tepsinin üstü sacla kapatılır.Önceden hazırlanmış közün(tezek közü) içine konur ve pişmeye bırakılır.

zırfet

Klora sire benzer.Kömbenin içi oyularak tepsi oluşturulur.Teeryağ ve sarımsaklı ayran buraya dökülür.

üzüm böreği

katmer

ekmekaşı

Köy lavaş ekmeği doğranır. Daha önce soğanla yağ kavrulur; tuz ve baharatlar atıldıktan sonra su,patates,et,mercimek vs. beraber pişer. Sonra yumurta çırpılıp içine konur. Pişince doğranan ekmeğin üzerine dökülüp yenir.

mıhlama

hevşık

diğer sebze yemekleriyle pilavlar,dolmalar ve çorbalar

KLORASÎR:

Kılora sir bölgemizde bilinen ve yapılan bir yemektir. Bol tere yağı ile yapıldığı için masraflı bir yemek olarak görülür. Ve bundan dolayı önemli günlerde yapılır. Önemli bir misafirin olması halinde veya örneğin Hızır örücünün son gününde Hali vakti iyi olanlar tarafından yapılır. Yemeği yiyecek olan insan sayışma göre kepekli buğday unu önce elenir. Tuzu ayarlanmış su ile yoğrularak hamur yapılır. Üst taratma kızarması için yumurta ve salça karıştırılarak sürülür. Kabarmasın diye de bir yemek kaşığının ucu ile nakışlanır. Kömbenin hazırlanmasından sonra tandır tezekte yakılır. Yanan tezek köz haline gelinceye kadar tandırda iyice ısınmış olur. Daha sonra köz haline gelen tezek tandırdan bir kürekle dışarı çıkartılır. Kömbe beklemeye alındıktan sonra ayran ısıtılır içerisine sarımsak dövülerek konur. Beze sarılan kömbe bezden çıkarılır Bir tepsinin içerisine el ile doğranır. Üst üste bir piramit gibi yığılır. Sarımsaklı ayran tepesinden aşağı alta gelinceye kadar dökülür.Tereyağı bir tavaya konur. Kahverengine dönüşünceye kadar kızgın ateşte tutulur. Kızgın tereyağı bir yemek kaşığıyla kömbenin tepesinden dökülür. Taki kömbe konulan büyük tabağın kenarları göllenene kadar. Sonra da yenmeye başlanır.

HELVA:

Un daha önce eritilmiş tereyağına dökülür ve ateşte kızartılır. Sonra bazı yerlerde soğuk suya bazı yerlerde de kaynar suya çeker konarak şerbet yapılır. Bu şerbet kızartılmış una dökülür. Macun halim alana kadar ağaç bir kaşıkla karıştırılır. Ve ateşten indirilir. Servise hazır olan helva bazen sıcak bazen de soğuduktan sonra yenir.

HAŞIL:

Gırık tıpkı kılora sir gibi bol tereyağı ile yenen bir yemektir. Hazırlanışı şöyledir. Tencereye bir miktar su konur. Ve kaynatılır. Suya yemeği yiyecek kişi sayışma göre bulgur konur. Tuzu ayarlanır. Ve kaynatılır. Bir defa kaynatıldıktan sonra üzerine un ilave edilir. Tencerenin dibi tutmaması yani yapışmaması için tahta bir kasık ya da oklava ile karıştırılır. Kısık ateşte yaklaşık yarım saat karıştırılarak pişmeye bırakılır. Piştikten sonra büyük ve geniş bir tabağın içine konulduktan sonra içi oyulur ve kızartılan tere yağ ile doldurulur.

KAVUT:

Yıkanmış buğday ateşte kızdırılmış saç üzerinde kavrulur. Buna Bijerik (Kavurga) denir. Kavrulmuş buğday el değirmeni (Distar) ile öğütülür. Daha sonra tereyağı ile kavrulur. Tereyağı başka bir kapta eritilir. Bir miktar tuz ve su katılır. Buna öğütülmüş kavut ilave edilerek karıştırılır. Bir macun halini alan kavut ekmek ile ya da ekmeksiz olarak yenecek şekilde servise hazır olur. Kavutun birde armuttan (hermi ) yapılanı vardır.

AŞURE ÇORBASI(GERMİYA YEMİŞ)germiya çiran olarak da bilinir :

12 İmamlar adına düzenlenen bu çorba on iki çeşit yemek maddesi içerir. Bunun için önce su kaynatılır ve tuzu ayarlanır. Akşamları suya konmuş ve yumuşamış yarma (dan) bunun içerisine konur. Bir müddet kaynamaya bırakılır. Daha sonra nohut, kuru fasulye, üzüm, ceviz, fındık, fıstık, çir, incir, dut ve şeker karıştırılarak pişirilir. Bu yemek genellikle muharrem ayında cenaze kurban ve düğün yemeği olarak yenebilir.

MADIMAK, köydeki ismi pıncardır:

Tıpkı ıspanak gibi hazırlanır. Mardimelax önce toplanır. Yı­kanır ve yabancı otlardan temiz­lenir. Başka bir kapta yağ eriti­lir, Pastırma ya da kıyma olarak kısa müddet kavrulur. İçerisine merdimelax konur. Kısık ateşte bir müddet kavrulduktan sonra suyu ve tuzu ilave edilerek kay­namaya bırakılır. Ateşten indiri­lir ve servis yapılır.

AYRAN ÇORBASI(GERMİYA DEÖV):

Su kaynatılır. Tuz ve bulgur ilave edilir. Bir müddet kaynatıldıktan sonra ocaktan indirilir. Ve soğumaya bırakılır. Üzerine dövülmüş sarımsak katılmış ayran dökülür ve servis yapılır.

PANCAR:

Kök pancarının toprak üstündeki yeşil yaprakları kesilir yıkanır , doğranır ve kaynatılır. Daha sonra suyu sıkılır. Üzerine yumurta kırılarak yağ da kızartılır. Yufka ekmek ile yenir.

HEDİK(DANI) KAYNATMA:

Gelenekler:

KAĞNI (ÖKÜZ ARABASI) TEŞİ HEYBE(HEKİP) KEJİ

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 109 km, İmranlı ilçesine7 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 28
1997 36

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.ögrenci olmadıgından misafirhane olarak kullanılmaktadır Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]