Delice, İmranlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Delice
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe İmranlı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 129
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58980
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Delice, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih, Sivas ili İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

Köy halkı sefikiyan avdeliyan zerikiyan bir aile reşiyan biraile çarekan yaklaşık yiyırmihane babamansur dan olup toplam şehirdişında oturanlarla birlikte 657hane olmuşturToplam nufusu 2.000'den fazladır.Nüfusun büyük kısmı ülkenin büyük şehirlerine göç etmiştir. 1820'de "Delice" isminde biri tarafından kurulan Delice Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği'nin İstanbul'da bulunan genel merkezi dışında Ankara ve Antalya'da şubeleri bulunmaktadır. Derneğin genel başkanlığını Mehmet ÖZDEMİR yürütmektedir. Köyün ilçeye uzaklığı 3 km'dir. Yaz ayları köy dışında yaşayanların gelmesiyle oldukça kalabalık ve hareketli geçer. Köyde bir ilkokul ve bir kültür merkezi bulunmaktaydı şimdi okul kapalı kültür merkezi açıktır ayrıca DSİ tarafından yaptırılan sulama barajı da hizmette bulunmaktadır.

Köydeki Zerikiyanlılar Tunceliden Sivasa göç etmişlerdir.Xormek, Pulan, Balan, Hemoçık gibi kabilelerin baglı olduğu Hıran Aşiretinin Zerıki kolundan gelirler.Tunceliden geldikleri köyün ismi Koyun Uşağıdır.Eski ismi ise Zerikandır.İşte Zerikan adı buradan gelir.Zerikan köyünün olduğu bölgeye Aşağı Hıran derler.Hıranlıdırlar.Orta Köyde türbesi bulunan Seyit Pervanenin dedesi olan Ali Dost'un türbesi ise Tunceli Zerikan Köyündedir.Mezarı köylüler tarafından onarılmış, Türbe haline getirilmiştir. Zerikan köyü bugün de Ali Dost Ocağına bağlıdır.Çevre köyleri ise Baba Mansurludur. Hıran-Zeriki aşireti tarafından kutsa sayılan 6 kara yılandan iki tanesi Düzgin Baba dağında, iki tanesi Zerikan köyünde, iki tanesi ise İmranlı'dadır. Vermiş olduğu bu bilgilerden dolayı Prof.Dr.Ferhat KANDIRA'ya teşekkür ederiz.Köy halkının kökeni İran Horasandan Tunceli ye göçen 1000 li yıllarında Kurmanci konuşan Kürtlerdir ayrıca 1550 yıllarında aralarına karışan Kürtleşmiş Türkmenlerde vardır

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 107 km, İmranlı ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 129
2000 293
1997 336

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi personel yokluğu nedeniyle kapalıdır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Delice köyü
Delice köyü.jpg

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]