Kütüphanecilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kütüphane
kütüphane konular kataloğu

Kütüphanecilik, profesyonel olarak kütüphanelerde çalışan ve sosyal ve teknik bilgilere ulaşımı sağlayan kişiler tarafından yürütülen faaliyetlerin genel adıdır. Genellikle üniversitelerin kütüphane bilimlerinden mezun ya da kütüphane alanında dereceye sahip personele ihtiyaç duyularak kurumların kütüphane birimlerinde hizmet faaliyetleri yürütülür.

Kütüphanelerin Antik Çağdan beri var olmasına karşın, kütüphaneciliğin geçmişi ancak 19. yüzyılın ikinci yarısına değin uzanır. Bu yüzyılda, kütüphane malzemelerinin derlenmesi, düzenlenmesi ve kullanıma sunulmasındaki gelişmelerle birlikte belgebilim (dokümantasyon) ve bilgibilim (enformasyon) adıyla birbirine bağlı iki disiplin ortaya çıkmıştır.

1927'de kurulan Uluslararası Kütüphane Birlikleri ve Kurumları Federasyonu'na (IFLA) 1976'da bugünkü adı ve statüsü verildi.

Görev ve Fonksiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel olarak Kütüphaneciler kelime kökeninin de göstermiş olduğu gibi kitap koleksiyonları ile ilişkilidir.(Latine Liberden gelen kitap sözcüğü) Kütüphanecilerin rolü toplum içinde düzenli olarak sosyal ve teknolojik gereksinimleri karşılamaktır. Modern bir kütüphaneci elektronik kaynaklar, dergiler, gazeteler, ses ve video içeren kaynaklar, haritalar, el yazmaları, fotoğraf ve benzeri diğer görsel materyaller, bibliyografik veri tabanları ve web tabanlı dijital kaynaklar gibi farklı ortam ve formattaki; ana ve yardımcı kaynakların kütüphaneye sağlanması ve kullanıcıların hizmetine sunulması ile ilgili hizmetlerin yürütülmesini sağlamaktadır. Kütüphaneciler aynı zamanda kullanıcıları için ayrıca bilgi okuryazarlığı hizmeti, bilgisayar eğitimi, kamu kurumu programlarının topluluklara uyarlanması, engelli kullanıcılar için gereken hizmet ve teknolojinin sağlanması gibi hizmetleri de sunmaktadırlar.

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]