İçeriğe atla

Müzeoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Müzeoloji veya müzebilim, müzelerin düzenlenmesi, barındırdıkları eserlerin korunması ve sergilenmesi konularıyla ilgilenen bilim dalıdır.

Müzelerdeki eserlerin korunması ve sergilenmesinde akıl ve bilimin temel alınması amaçlayan ilk araştırmalar Fransa'da XVII. yy. sonunda Angiviller kontunun önclüğünde başlamıştır. Louvre'deki Büyük Galeri'de bulunan krallık koleksiyonun eserlerini halka sunulması isteniyordu. Devrim sonrasında ortam müzebilim konusundaki çalışmalara olumlu etki yapmıştır. Bu çalışmalar İmparatorluk döneminde gelişmiştir ve daha sonra Avrupa'ya yayılmıştır. Napeleon Müzesi yöneticisi Vivant Denon bu çalışmaları birleştirerek eşgüdüm sağlamıştır. XIX. yüzyılın ikinci yarısında ise müzebilim konusundaki en kapsamlı araştırmalar Almanya'da yapılmıştır. Berlin Müzeleri müdürlüğü görevinde bulunan ve 1903 yılında Kaiser Friedrich Museum'u kuran Wilhelm von Bode yapılan araştırmaları daha da hızlandırmıştır. 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında Amerika'da yeni müzelerin inşa edilmesi sonucunda yapılan araştırmalar belirli bir teknik sisteme oturtuldu. Müzebilim konusundaki araştırma ve yöntemlerde birliktelik sağlanması I. Dünya Savaşı sonrasında kurulan Uluslararası Müzeler Dairesi'nce gerçekleştirildi. Bu daire Milletler Cemiyeti'nden doğmuş olan Entelektüel İşbirliği Enstitüsü'ne bağlı olarak faaliyet gösteriyordu ve Fransızca olarak Mouseion adlı bir uzmanlık dergisi çıkarmaktaydı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra ise müzelerdeki profesyonel insanları bir araya getiren İnternational Council of Museum (İCOM)[1] adlı bir dernek kurulmuştur. UNESCO tarafından da tanınan bu dernek ilk toplantısını Paris'te yapmıştır. Derneğin çalışmaları sonucunda Mouseion dergisinin devamı niteliğindeki Museum dergisi çıkarılmıştır.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "29. Müzeler Haftası Kültür Mirası ve Müzeler Öğrenci Konferansı" (PDF). YTÜ. 22 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Ağustos 2016. 
  2. ^ Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi 16. cilt (Milliyet bas.). s. 8488.