Kürdistan Sosyalist Partisi (Irak)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kürdistan Sosyalist Partisi
Partîya Sosyalîsta Kurdistan
KısaltmaPASOK
KurucuAhmed Herdî, Şêrko Bêkes, Azad Mustafa
Kuruluş tarihi1975
Kapanış tarihi1993
BirleşmeKürdistan Demokratik Partisi
MerkezKerkük, Irak
İdeolojiSosyalizm

Kürdistan Sosyalist Partisi (Kürtçe: Partîya Sosyalîsta Kurdistan PASOK), 1975 yılı sonlarına doğru kurulan Kürt partisidir.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1945'te kurulan Kajîk örgütünün uzantısı olarak 1975'teki Kürdistan Demokrat Partisi'nin yenilgisinden sonra Kamil Jîr, Ahmed Herdî, Şêrko Bêkes ve Azad Mustafa da aralarında bulunduğu Kürt aydınları tarafından Kerkük'te kurulmuştur.

1976'da peşmerge birliğini oluşturmuş ve Süleymaniye'de silahlı eylemleri başlatmıştır. Partinin üniversitelere yönelik eylemlerinden dolayı Süleymaniye Üniversitesi Erbil'e taşınmak zorunda kalmıştır.

Kasım 1982'de Ulusal Demokratik Cephe'ye ve Mayıs 1988'de Kürdistani Cephe'ye katılmıştır. Bu aralarda kurucularından Şêrko Bêkes partiden ayrılarak Kürdistan Yurtseverler Birliğine geçmiştir.

1991'de Mulazim Şivan başkanlığında toplanan I. Parti Kongresinde adını "Kürdistan Bağımsızlık Demokrasi Partisi" (Partîya Demoqrasîya Serxwebûna Kurdistan: PDSK) olarak değiştirmiş ve aynı yıl Kürdistan Demokratik Halk Partisi ve Irak Kürdistan Sosyalist Partisi ile birleşerek Partîya Yekgirtîyê Kurdistan'ı kurmuştur.

1992'de katıldığı parlamento seçimini kazanamamıştır. 1993'te Kürdistan Demokrat Partisi'ne iştirak etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Pons, Silvio (2020). The Cambridge history of communism. Cambridge, Birleşik Krallık: Cambridge University Press. ISBN 978-1316634578.