John Howard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Howard
25. Avustralya Başbakanı
Görev süresi
11 Mart 1996 - 3 Aralık 2007
Hükümdar II. Elizabeth
Genel Vali Sir William Deane
Peter Hollingworth
Michael Jeffery
Yardımcı Tim Fischer
John Anderson
Mark Vaile
Yerine geldiği Paul Keating
Yerine gelen Kevin Rudd
Kişisel bilgiler
Doğum John Winston Howard
26 Temmuz 1939 (84 yaşında)
Earlwood, New South Wales, Avustralya
Partisi Liberal
Evlilik(ler)
Janette Parker
(e. 1971)
Bitirdiği okul Sydney Üniversitesi

John Winston Howard (d. 26 Temmuz 1939, Sidney), Avustralya'nın 25. başbakanıdır. Ülkenin en uzun süre başbakanlık yapan ikinci siyasetçisidir. 1995 yılından itibaren Avustralya Liberal Partisi'nin başkanıdır. İlk defa 11 Mart 1996 yılında başbakan seçilmiş ve daha sonraları 1998, 2001, 2004 başbakanlık seçimlerini kazanarak, aralıksız on bir yıl süreyle başbakanlık yapmıştır.

Özgeçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

John Howard 1961'de Sidney Üniversitesi'nin hukuk bölümünü bitirip avukat olarak görev yapmıştır. Howard 1974'ten bugüne kadar parlamento mensubudur ve Bennelong vekilidir. Malcolm Fraser ve Doug Anthony hükûmeti sürecinde 1975-1977 arası ekonomi ve tüketici koruma bakanı, 1977-1983 yıllarında maliye bakanı görevini üstlenmiştir. 1985-1989 yıllarında muhalefet ana lideri olup, nihayet 1996 yılı genel seçimlerde ilk defa başbakan olarak seçilmiştir.

1996'da Port Arthur (Tasmania)´da yaşanan bir silahlı şiddet olayından sonra, ilk başbakanlık sürecinde sivillerin yarı-otomatik silah edinmesini önlemek için çeşitli yasal zorluklar çıkarmıştır. Avustralya ulusal telefon şirketi Telstra'yı parsiyel olarak özelleştirme isteği Avustralya Senatosu tarafından reddedilmiştir.

Siyaset hayatında bir diğer önemli nokta ise, şeffaf hükûmet kurmak ve sağlamak için uyguladığı ciddi kuralların, 5 Bakanını görev süreçleri dolmadan istifa etmeye sürmüştür. 2 diğer Bakanı kurtarmak için, uyguladığı kuralları tekrar kaldırarak bu bakanlarında istifasını engellemiştir. Şeffaf Hükümet kurmak ve sağlamak için uyguladığı kurallar özellikle adaletli siyaset ve serbest ticaretin sürtüşmesi ve çakışmasından ibarettir.

MS Tampa olayı[değiştir | kaynağı değiştir]

MS Tampa olayı ikinci başbakanlık döneminde kendisine olağanüstü ağır uluslararası tepki sağlamıştır. Norveç bandıralı MS Tampa gemisi Avustralya yakınlarında Afgan göçmen ve mülteci taşıyan bir geminin batması ile, Uluslararası Deniz Antlaşması ve insani müdahale nedenlerinden dolayı, çok sayıda insanı gemiye almış ve böylece hayatlarını kurtarmıştır. Bu gemi Avustralya Hükûmetinden bu kurtarılan insanları Avustralya limanına getirmek istemiştir. John Howard bu isteği reddetmiştir ve bu Norveç gemisine Avustralya Deniz Kuvvetleri ile Avustralya karasularına yaklaşmamasını tehdit etmiştir. Bu olay Avustralya, Norveç ve Singapur'da bir takım diplomatik krize yol açmıştır.

Bu arada John Howard çok acı ve yalan bir iftirada bulunmuştur. Afgan mültecilerin kendi çocuklarını denize atarak öldürdüklerini öne sürüp, Avustralya'yı tehdit ettikleri ifadesinde bulunmuştur. Howard, böyle bir tehdit yoluyla Afgan mültecilerin Avustralya'ya yasa dışı girmelerine göz yummayacağını açıklamıştır. Bu mülteciler daha sonra Avustralya Devleti'nin bir miktar para ödemesiyle, bu insanları Nauru'ya göndertmiştir. Mülteciler burada bir Avustralya tarafından yürütülen bir mülteci kampına sokulmuştur. Bu tip mülteci politikası Pacific Solution (Pasifik Çözümü) sonra Manus´ada uygulanmıştır.

2002'de Bali'de meydana gelen ve çoğu sayıda Avustralyalıların ölümüne sebep olan bombalı saldırıdan sonra, George W. Bush'un Terörizme karşı savaş tutumundan yanadır ve aktif şekilde dünyada ABD'nin yanında rol oynadı.

Mart 2003'te, Saddam Hüseyin'nin kitlesel silah sakladığı ve bu nedenden Saddam Hüseyin'in iktidardan kaldırma isteği ile ABD ve Birleşik Krallık devletlerine, Irak'a asker çıkartarak aktif yardım sağlamıştır. Zamanında bu politika Avustralya halkını polarize etmiştir ve bu öne sürülen silahlar bulunamayınca halkın kendisine olan güveni sarsmıştır.

Ama buna rağmen Ekim 2004 halk John Howard'ı dördüncü kez art arda başbakanlığa seçmiştir. Bu arada partisinin Avustralya Senatosu'nda çoğunluğu elde ederek, başlanmış olan Avustralya ulusal telefon şirketi Telstra'yı tamamıyla özelleştirmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]