İçeriğe atla

Harold Holt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harold Holt
17. Avustralya Başbakanı
Görev süresi
26 Ocak 1966 - 17 Aralık 1967
Hükümdar II. Elizabeth
Genel Vali Richard Casey
Yerine geldiği Robert Menzies
Yerine gelen John McEwen
20. Avustralya Hazine Bakanı
Görev süresi
22 Kasım 1958 - 26 Ocak 1966
Yerine geldiği Arthur Fadden
Yerine gelen William McMahon
Kişisel bilgiler
Doğum 5 Ağustos 1908
Stanmore, Yeni Güney Galler, Avustralya
Ölüm 17 Aralık 1967 (59 yaşında)
Point Nepean, Victoria, Avustralya
Partisi Avustralya Liberal Partisi
Evlilik(ler) Zara Holt
Çocuk(lar) 3
Bitirdiği okul Melbourne Üniversitesi
Mesleği Avukat
Dini Anglikanizm

Harold Edward Holt, CH (d. 5 Ağustos 1908 – ö. 17 Aralık 1967), 17. Avustralya Başbakanı olan Avustralyalı politikacıdır. Başbakan olduğu dönem erken ve dramatik bir şekilde sona ermiştir. Aralık 1967'de, Portsea, Victoria yakınlarındaki Cheviot Plajı'nda yüzerken kaybolan Holt'un boğularak can verdiği tahmin edilmektedir.

Holt, kabinede uzun yıllar üst düzey bakan olmak üzere toplam 32 yıl Avustralya Parlamentosu'nda görev yaptı ancak başbakanlığı sadece 22 ay sürdü. Bu kısaltılmış süre, önceki başbakanlarla ve özellikle bu görevde toplam 18 yıl kalan Sir Robert Menzies ile kıyaslandığında Holt'un kişisel ve siyasi etkisini ister istemez sınırlı kılmaktadır. Günümüzde, Avustralya'nın Vietnam Savaşına katılımının genişletilmesindeki tartışmalı rolü, meşhur "LBJ ile sonuna kadar" ("All the way with LBJ") deyimi ve gizemli ölümüyle anılmaktadır.

1949-1956 yılları arasında Göçmen Bakanı olduğu dönemde Beyaz Avustralya politikasının gevşemesinden sorumlu oldu. Menzies hükûmetinde Hazine Bakanı olan Holt, Avustralya Merkez Bankası'nın kurulması ve ondalık para birimine geçiş dahil olmak üzere önemli mali reformlar gerçekleştirdi. Başbakan olarak, Avustralya dolarının değerinin İngiliz sterlini doğrultusunda düşürülmemesine ilişkin tarihi kararı ve Avustralyalıların ezici çoğunlukla federal hükûmete özel olarak yerli Avustralyalılar için yasama yetkisi verdiği 1967 anayasa referandumu gibi dönüm noktası sayılan değişiklikleri yönetti.

Holt, iki yıldan kısa bir süre görevde kaldıktan sonra, Victoria'daki Cheviot Plajı'nda zorlu koşullarda yüzerken ortadan kayboldu. Vücudu hiçbir zaman kurtarılmamış olmasına rağmen, öldüğü varsayıldı; ortadan kaybolması bir dizi komplo teorisi doğurdu. Holt, görevde ölen üçüncü Avustralya başbakanıydı. Yerine geçici olarak Ülke Partisi lideri John McEwen ve ardından John Gorton geçti. Ölümü, aralarında Harold Holt Memorial Yüzme Merkezi'nin kurulması da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde anıldı.