İçeriğe atla

James Scullin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avusturalya başbakanı James Henry Scullin

James Henry Scullin (18 Eylül 1876) - 28 Ocak 1953), 1929'dan 1932'ye kadar Avustralya'nın dokuzuncu başbakanı olarak görev yapan Avustralyalı bir politikacı ve sendikacıydı. Avustralya İşçi Partisi'nin (ALP) lideri olarak görev yaptı ve 1930'dan 1931'e kadar görev yaptığı süre boyunca kısa bir süre Avustralya saymanı olarak görev yaptı. Görevde olduğu süre, esas olarak, yemin etmesinden sadece iki gün sonra ortaya çıkan ve Avustralya'da Büyük Buhran'ın başlangıcını müjdeleyen 1929 Wall Street Çöküşü ile kategorize edildi. Scullin, yaşamı boyunca İşçi Partisi hareketinin önde gelen isimlerinden biri olarak kaldı ve 1949'da federal parlamentodan emekli olana kadar parti için çeşitli görevlerde önemli bir isimdi. Kendisi başbakan olarak görev yapan ilk Katolik ve aynı zamanda ilk İrlandalı-Avustralyalıydı.[1]

Scullin dört yıl daha parti lideri olarak kalacak ve 1934 seçimlerini kaybedecekti, ancak parti bölünmesi Scullin'in 1935'te arka sıralara dönmesine kadar iyileşmeyecekti. Scullin, parti içinde saygın bir yaşlı ses ve vergilendirme ve devlet finansmanı konusunda önde gelen otorite haline geldi ve sonunda, İşçi Partisi 1941'de hükûmete döndüğünde her ikisinde de reform yapılmasında önemli bir rol oynayacaktı. Her ne kadar kendi görev süresinden hayal kırıklığına uğramış olsa da, 1953'teki ölümünden önce kendi hükûmetinin fikirlerinin çoğunun sonraki hükûmetler tarafından uygulandığını görecek kadar uzun yaşadı.

Scullin son 18 ayda sık sık yatalak durumdaydı ve pek çok toplantıya katılamıyordu. Durumu emekli olduktan sonra daha da kötüleşti, 1951'de kalp yetmezliği yaşadı ve neredeyse kalıcı olarak yatalak ve karısının bakımı altında kaldı.

Scullin, 28 Ocak 1953'te Hawthorn, Melbourne'da[2] akciğer ödeminden kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle uykusunda öldü. Kendisine, Başpiskopos Daniel Mannix'in başkanlık ettiği bir Requiem Ayini ile Melbourne'deki St Patrick Katedrali'nde bir devlet cenazesi düzenlendi.[3] Melbourne Genel Mezarlığı'nın Katolik bölümüne gömüldü. Federal İşçi Partisi yönetimi ve ACTU, mezarının üzerine Avustralya İşçi Hareketi adına bir anıt dikti. Yazıtta şunlar yazıyor: "Zayıflar güçlüler tarafından ezilirken adalet ve insanlık müdahaleyi talep eder." Scullin'in karısı Sarah, 1962'de onunla birlikte defnedildi. İşçi Partisi'nin yiğitleri Arthur Calwell, Esmond Kiernan, Herbert Cremean ve Edward Grayndler, Scullin arsasının bitişiğine gömüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "James Scullin: before office". National Archives of Australia. 21 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2022. 
  2. ^ "James Scullin". Australia's Prime Ministers. 26 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2014. 
  3. ^ "Crowds mourn late Mr. Scullin". The Argus. Melbourne: National Library of Australia. 2 Şubat 1953. s. 7. Erişim tarihi: 31 Ekim 2014.