Jack Ruby

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jack Ruby
DoğumJacob Leon Rubenstein
25 Mart 1911
Chicago, Illinois, ABD
Ölüm3 Ocak 1967 (55 yaşında)
Dallas, Teksas, ABD
Defin yeriWestlawn Cemetery
41°57′29″N 87°49′37″W / 41.958110°K 87.826853°B / 41.958110; -87.826853

Jacob Leon Rubenstein (d. 25 Mart 1911; Chicago, Illinois – ö. 3 Ocak 1967; Dallas, Teksas) mahkemeye götürülen ABD Başkanı John F. Kennedy'nin katil zanlısı Lee Harvey Oswald'ı, Smith & Wesson markalı tabanca ile televizyon kanalları canlı yayındayken vurup öldüren Yahudi kökenli Amerikalı gece kulübü işletmecisidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jack Ruby 1960'ların Hollywood yıldızı Marilyn Monroe'nun sahne aldığı Los Angeles'taki Paradise Club'ın da sahibidir. Marilyn Monroe ile arasının çok iyi olduğu bilinir. Çevresi onu Hristiyan bile olmamasına rağmen sıkı bir Amerikan milliyetçisi, anti-komünist ve Kennedy sempatizanı olarak bilirdi.

4 Ağustos 1962'de Marilyn Monroe evinde ölü bulunduğunda yapılan otopsi sonucunda Marilyn Monroe'nun kanında bir atı öldürebilecek kadar uyuşturucu bulunmuştur. Bu şüpheli ölümün ardından Kennedy ile yaşadığı aşk yüzünden uzun süre gündemden düşmeyen Marilyn Monroe'nun yakın arkadaşları kendisinin her yaşadığı anıyı not ettiği siyah kaplamalı günlüğünün ortadan kaybolduğunu belirtmişlerdir.

Marilyn Monroe'nun cenaze töreninde Jack Ruby en ön saflardadır ve çok üzgün görünmektedir. Jack Ruby'i komplo teorilerinin aranan malzemesi haline getiren şey ise Kennedy suikastını gören görgü tanığı Jessica C. Flonnkın'ın verdiği ifadedir. Yaşlı kadın Kennedy'nin Dallas Dealey Plaza'da vurulduğu anda suikastı kameraya çeken Abraham Zapruder'in arkasındadır ve suikasttan sonra FBI'a verdiği ifade nettir: "Suikastten hemen sonra çimenli tepecikte geçen gün Lee Harvey Oswald'ı vuran adamı elinde dürbünlü tüfekle oradan uzaklaşmaya çalışırken gördüm. Çimenliğe tepeciğe gittiğimde her yerde barut kokusu ve duman vardı". Buna benzer bir ifadeyi suikast anında orada bulunan polis William Janetsson da kullanmıştır. Fakat William Janettson ifadesinde Jack Ruby'i gördüğünü belirtmemiştir. William Janetsson sadece silah seslerinin çimenli tepecikten geldiğini ve oraya doğru koştuğunda her yerin barut kokusu ve dumanla kaplı olduğunu ifadesinde belirtmiştir.

Ruby, yargılama sonucunda ölüm cezası aldı. Hapishanede yeniden yargılanmaya başlanacakken 3 Ocak 1967 tarihinde kanser yüzünden hayatını kaybetti.

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]