Babushka Lady

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Babushka Lady ya da Türkçe tercümesiyle Bayan NineJohn F. Kennedy suikastı sırasında olayın gerçekleştiği alanda bulunan ve suikastı fotoğraflamış olabileceğine inanılan kimliği belirsiz kadın için kulanılan takma ad. Lakabını yaşlı Slav kadınlara verilen ad olan Babuşka'dan alır.

Görgü tanıkları tarafından olay sırasında elinde kamerayla ana vaddeyle Elm Sokağı arasındaki çimlerde bulunduğu görülmüştür. Suikastin kaydedildiği videoda da Bayan Babuşka elinde kameraya görülmektedir.[1][2] Ayrıca suikast gerçekleştikten hemen sonra herkes kaçışırken kadının yüzünde kamerayla halâ aynı noktada beklediği Zapruder filminde de görülmektedir. Suikastten sonra Elm Sokağı'nın karşısındaki tepeye çıkarak oradaki kalabalıkla birlikte tetikçiyi aramıştır. Fotoğraflarda en son Elm Sokağı'nda yürürken görülmektedir. Şu ana kadar ne kadın ne de çekmiş olabileceği fotoğraflar bulundu.

Kimliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayan Babuşka hiç ortaya çıkmadı. Polis ve FBI onu bulamadı ve FBI'ın yerel fotoğraf dükkânlarını araştırmasına rağmen onun bulunduğu açıdan çekilmiş hiçbir filme rastlanmadı.

Beverly Oliver[değiştir | kaynağı değiştir]

1970'te Beverly Oliver isimli bir kadın ortaya çıktı ve Bayan Babuşka'nın kendisi olduğunu iddia etti. 1963'te Colony Club'ta şarkıcı ve dansçı olarak çalıştığını söyledi. 1994'te, Kennedy suikastının gerçekleştiği günü anlatan Dallas'ta Kâbus başlıklı bir anı yayınladı. Oliver yayınladığı anıda iş yerinde kendilerini FBI ajanı olarak tanıtan iki kişiyle görüştüğünü ve adamların filmi banyo etmek için istediğini ve 10 gün içinde geri getireceklerini ancak filmin bir daha hiç geri gelmediğini yazdı.[3][4]

Beverly Oliver'ın anısı Oliver Stone'un 1991 yapımı JFK filminde Beverly isimli bir kadının Dallas gece kulübünde Jim Garrison'la tanıştığı bir sahneye konu oldu.[5] Lolita Davidovich'in canlandırdığı rolde Oliver, suikastın gerçekleştiği yerde baş örtüsü takan ve çektiği filmi FBI ajanı olduğunu iddia eden iki kişiye verdiğinden bahseden bir kadın olarak tasvir edildi.

HSCA Raporu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 1979'da olayı araştıran HSCA'nın Görsel Kanıt Heyeti Bayan Babuşka'ya ait filmleri bulamadığını belirtti:[6] "Öncelikle, HSCA görsel danışmanı Robert Groden heyeti ilgili fotoğrafik meseleler ve materyeller konusunda bilgilendirdi. HSCA müfettişleri önerilen film ve fotoğrafların çoğunu tespit etti, ancak bazı parçalar hiçbir zaman tespit edilemedi."[6]

Suikast Kayıtları İnceleme Kurulu'nun Açık Duruşması[değiştir | kaynağı değiştir]

18 Kasım 1994'te, suikast araştırma görevlisi Gary Mack Suikast Kayıtları İnceleme Kurulu'na Kodak'ın Dallas Ofisi yöneticisinin, Zapruder filmini üretirlerken otuzlu yaşlarda siyah saçlı bir kadının suikastı içeren bir kayıt getirdiğini söylediğini sundu. Mack'e göre, ofis yöneticisi, kadının film ofisinde federal soruşturmacılara ana caddeden Elm Sokağı'na geçip birkaç kişiyle birlikte Kennedy'nin lumiziniyle Texas Okul Kütüphanesi'nin fotoğraflarını çektiğini söyledi.[7] Mack, Kodak yöneticisinin kendisine fotoğrafın bulanık ve işe yaramaz olduğunu iddia ederek kadının muhtemelen kimliğini vermeden eve döndüğünü belirtti.[7] Mack, hikâyedeki kadının Bayan Babuşka olduğunu önerdikten sonra kurula:"Bevelry Oliver'ın Bayan Babuşka olduğuna inanmıyorum." dedi.[7]

Aynı gün Oliver, Suikast Kayıtları İnceleme Kurulu'na suikast sırasında 17 yaşında olduğunu belirtti.[7] Oliver kurula Kennedy vurulduğunda yaklaşık 5-10 metre yakınından 8 mm'lik kamerayla olayı kaydettiğini ve kendini FBI ajanı olarak tanıtan bir adam tarafından filme el konulduğunu söyledi.[7] Oliver esrar taşıması sebebiyle yakalanmaktan korktuğu için kamerayı adama teslim ettiğini iddia etti.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Muchmore frame". 9 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2015. 
  2. ^ "Zapruder Frame 285". 23 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2015. 
  3. ^ Marrs, Jim.
  4. ^ Turner, Nigel.
  5. ^ Stone, Oliver; Sklar, Zachary (1992). "JFK: The Documented Screenplay". JFK: The Book of the Film : The Documented Screenplay. New York: Applause Books. ss. 119-121. ISBN 9781557831279. 8 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2012. 
  6. ^ a b Appendix to Hearings before the Select Committee on Assassinations of the U.S. House of Representatives. VI Photographic Evidence. Washington, D.C.: United States Government Printing Office. 1979. s. 13. 17 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2015. 
  7. ^ a b c d e f United States of America Assassination Records Review Board: Public Hearing. Washington, D.C.: United States Government Printing Office. 18 Kasım 1994. ss. 25-26, 41-43.