John Belushi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Belushi
John Belushi The Blues Brothers'ta.
DoğumJohn Adam Belushi
24 Ocak 1949(1949-01-24)
Chicago, Amerika Birleşik Devletleri
Ölüm5 Mart 1982 (33 yaşında)
Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri
MilliyetAmerikan
Meslekoyuncu, Komedyen, Müzisyen
Etkin yıllar1971-1982
EvlilikJudith Jacklin Belushi (1976-1982; John'un ölümü ile)
Ebeveyn(ler)Adam Belushi (babası)
Agnes Belushi (annesi)
Akraba(lar)James Belushi (erkek kardeşi)

John Belushi (tam adı, Adam John Belushi), (d. 24 Ocak 1949, Chicago - ö. 5 Mart 1982, Los Angeles), Amerikalı komedyen, oyuncu, yazar, müzisyen.

Arnavut asıllı bir kasiyer kadın olan Agnes ile restoran işletmecisi Adam Belushi'nin oğlu ve ünlü oyuncu James Belushi 'nin kardeşi olan John Belushi,[1][2] ilköğrenimi sırasında ele avuca sığmaz bir yapıdayken, lise yıllarında başarılı bir öğrencilik sergiledi. Okulun basketbol takımında oldukça iyi bir performans sergilemesi üzerine öğretmenleri tarafından gelecek kariyerinin bu yönde çizilmesi ve babasının restorana ortaklık önerilerine karşın o, 1967 yılındaki mezuniyetinden sonra oyunculuğu seçti. 1971 yılında Chicago'da "İkinci Şehir (The Second City)" adlı bir topluluğa katılarak komedi gösterileri yaptı. Güçlü mimikleriyle canlandırdığı karakterler, izleyicilerinin hafızasında yer eden sanatçı, 1941 filmiyle de iyi bir oyunculuk sergiledi.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1973'te, Chevy Chase, ve Christopher Guest ile birlikte kariyerinin çıkış noktası olan sahne şovunun başlangıcı National Lampoon's Lemming adlı gülmece dergisini çıkardı, Woodstock'u eleştirel bir yaklaşımla ele aldı. 1973-1975 arasında yaptığı yarım saatlik National Lampoon adlı radyo programı, ülke çapında yaklaşık 600 radyo tarafından yayımlandı.

1975 yılında gerçekleştirdiği ve üç yıl sonra sinemaya filmi de çevrilecek olan Hayvan Evi' (Animal House) gösterisi, sezonunda 'son yılların en iyisi' olarak değerlendirildi. Aynı yıl ilk filmi Tarzoon 'u çevirdi, başlangıcından 1979'a kadar ünlü Saturday Night Live (SNL) kurucu kadrosu arasında yer aldı, birçok sanatçı ağırladı. Komedi gösterilerinin yanı sıra, filmler için de müzik ve soundtrack çalışmaları yaptı. Özelinde oldukça cömert olarak bilinen bir yaşam süren Belushi, asıl ününü The Blues Brothers'taki rolüyle kazandı. Gençliğinde Heavy Metal müziğe ilgi duymasına rağmen, bu filmin ardından kendini Blues tarzına verdi.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölümü çeşitli tartışamalara dayanarak çok büyük bir kesinlik kazanmayan sanatçı, 33 yaşındayken Sunset Bulvarı'nda 3 numaralı bungalowda ölü bulundu. Öldüğü gece arkadaşları Robert De Niro ve Robin Williams tarafından ziyaret edilen [3] Belushi'nin ölüm nedeni olarak patologlar tarafından, "aşırı dozda eroin ve kokain alımından doğan bir kaza" raporu tutuldu. National Requirer gazetesinin yayımladığı "Belushi'yi ben öldürdüm" başlıklı röportajın ardından, arkadaşı Cathy Smith tutuklanarak "istemeden ölüme sebebiyet vermek" suçuyla yargılandı ve 15 ay ceza aldı[4].

Onurlandırılma[değiştir | kaynağı değiştir]

John Belushi ve uzun süre iş ortaklığı yaptığı Dan Aykroyd, 1982 yılında "Görsel Efekt Ödülü"'ne layık görüldükleri Akademi Ödülleri'ni almasına birkaç hafta kala Belushi'nin ölümü gerçekleşti. Ortağının ölümüyle yıkılan Dan Aykroyd, ödülü alırken sahnede bitik bir halde yaptığı konuşmada, "Ortağıma şu anda bu ödülü ben veriyor olmak isterdim" dedi.

Lise yıllarında tanışarak evlendiği dul eşi, yazar, grafik sanatçısı ve tasarımcı Judith Belushi Pisano, yeniden evlendikten sonra da ilk eşinin soyadını değiştirmedi ve sanatçı hakkında biyografik bir kitap yazarak bir fotoğraf sergisi açtı. Ölümünden 22 yıl sonra 1 Nisan 2004 tarihinde Hollywood Bulvarı'ndaki yerini alan sanatçının onurlandırılma töreninde eski eşi ve kardeşi James Belushi nin yanı sıra Dan Aykroyd, Chevy Chase, Ted Danson, Mary Steenburgen ve Tom Arnold da bulunmaktaydı. 2006 yılında da ABD'nin ünlü tv kanalı "Biography Channel", ve Discovery Channel Final24 adlı bir belgesel dizide Belushi'nin son 24 saatini anlatan bir program yapmıştır.

2015 yılında Belushi, Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların en büyük SNL onur üyesi olarak seçildi.

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dönüşümlü SNL karakterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Saturday Night Live Samurai Futaba
 • Captain Ned, one of Miles Cowperthwaite's cronies
 • Jacob Papageorge alias 'Joliet' Jake Blues, from the The Blues Brothers
 • Jeff Widette, from the Widettes
 • Kevin (from The Mall sketches)
 • Kuldorth (from The Coneheads)
 • Larry Farber (one half of the Farber couple [the wife, Bobbi, was played by Gilda Radner])
 • Lowell Brock, from the H&L Brock commercials
 • Matt Cooper, from the Land Shark sketches
 • Pete, from the Olympia Cafe
 • Steve Beshekas (who was in real life a good friend of Belushi's since community college,)
 • Frank Leary, one of St. Mickey's Knights of Columbus

SNL'da Taklit Ettiği Ünlüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "John Belushi Biography (1949-1982)". 5 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2010. 
 2. ^ "Books Of The Times; Close-Up Of John Belushi - New York Times". 15 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2010. 
 3. ^ "John Belushi Dies at the Chateau Marmont". 11 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2010. 
 4. ^ "Figure in John Belushi Case Freed From California Prison - New York Times". 26 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]