İçeriğe atla

Jack Kerouac

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jean Louis Kerouac
Jack Kerouac, 1956
Doğum12 Mart 1922(1922-03-12)
Lowell, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri
Ölüm21 Ekim 1969 (47 yaşında)
St. Petersburg, Florida, Amerika Birleşik Devletleri
MeslekYazar
MilliyetAmerikalı
TürPostmodernizm
Edebî akımBeat Kuşağı


İmza

Jean-Louis "Jack" Kerouac (12 Mart 1922 - 21 Ekim 1969) Kanadalı-Amerikalı roman yazarı ve şair.

Yakın arkadaşları Allen Ginsberg ve William S. Burroughs ile birlikte Beat Kuşağı akımının kurucusudur ve Yolda (On The Road) adlı romanı bu akımın simgesi olarak kabul edilmektedir.[1]

Çocukluğu ve Gençliği

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kerouac, 1922 yılında Lowell, Massachusetts'te dünyaya geldi. Babası Léo-Alcide Kéroack ve annesi Gabrielle-Ange Lévesque, Lowell'a yerleşmiş olan Fransız kökenli Québec yerlisi Kanadalılardı. Kendisi, Jack Jean Louis Kerouac adıyla vaftiz edildi. Büyürken anadil olarak evde konuşulan Quebec Fransızcasını kullandı ve İngilizceyi 6 yaşında okula başladıktan sonra öğrendi.

Dört yaşındayken abisi Gérard, yazarın daha sonra Visions of Gerard romanında anlatacağı, bir romatizmal hastalık sonucu dokuz yaşında öldü. Annesi dindar bir Katolik'ti ve kocasının içki, tütün ve kumara düşkünlüğü arttıkça inancı derinleşti. Kerouac annesine çok bağlıydı, üzerindeki etkisi büyüktü ve ileride ondan, "aşık olduğum tek kadın"[2] olarak bahsetti.

Amerikan futboluna yeteneği sayesinde burs kazanarak New York'ta Columbia Üniversitesi'ne girdi. Ağır bir sakatlık ve antrenörü ile sürtüşmeleri sonucu spor kariyeri sönünce bursu yenilenmedi. Bunun üzerine üniversiteden ayrılan Kerouac, bir süre New York'un Upper West Side mahallesinde kız arkadaşı Edie Parker ile yaşadı. Romanlarında sürekli bahsettiği Beat Kuşağı'nın çekirdeğini oluşturan insanlar olan; Allen Ginsberg, Neal Cassady ve William S. Burroughs ile burada tanışmıştır.

1942 yılında deniz ticaret filosuna, 1943 yılında da Deniz Kuvvetleri’ne katıldı fakat şizoid bir kişiliği olduğu gerekçesiyle ordudan uzaklaştırıldı.

1944 yılında arkadaşı Lucien Carr'ın işlediği bir cinayete Burroughs'la birlikte adı karışınca tutuklandılar. Edie'nin büyükbabasından kalan mirası alabilmesi için cezaevindeyken onunla evlendi ve böylelikle kefalet ücretini yatırılabildi.

Ölümü ve sonrası

[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşırı ölçüde alkol kullanan Jack Kerouac, 47 yaşında, sirozdan kaynaklanan şiddetli bir iç kanama geçirerek öldü.

Öldüğü sırada üçüncü karısı Stella Sampas Kerouac ve annesi Gabrielle ile birlikte yaşamaktaydı. Mirasının büyük bir kısmı annesine kaldı. Gabrielle 1973 yılında ölünce, onun bıraktığı bir vasiyet gereği, eserlerinin hakları Stella'ya geçti. 2009 yılında diğer aile üyelerinin bir Florida mahkemesinde açtığı dava sonucunda bu vasiyetin sahte olduğu saptandı.[3]

Kerouac’ın bütün kitaplarının otobiyografik olduğu söylenir.

İlk kitabı The Town and the City 1950 yılında "John Kerouac" imzasıyla yayımlandı. Eleştirmenlerden az ama olumlu tepkiler alsa da çok az sattı.

1951 yılında yazılıp Viking Press tarafından 1957 yılında yayınlanan Yolda (On the Road), spontane ve görünüşe göre redaksiyondan geçmemiş yazım tarzı ve enerjisiyle, tanınmış yazarları oldukça şaşırttı, çok sattı ve onu meşhur etti. Büyük ölçüde otobiyografik olan ve çoğu unsuru gerçek hayattan alınan romanda, Kerouac'ın yüzyılın ortasında ABD'yi baştan başa dolaşmak için çıktığı yolda başından geçenler ve arkadaş çevresi anlatılır.

 • Kitap, 2012 yılında Brezilyalı yönetmen Walter Salles tarafından filme uyarlandı.

Zen Kaçıkları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanlarından biri olan Dharma Bums (Zen Kaçıkları) da aynı şekilde Beat döneminde var olan kişilerin yaşantılarını anlatmaktadır. Roman karakterlerinin gerçek hayattaki karşılıkları şöyledir:

 • Ray Smith: Kerouac
 • Japhy Ryder: Gary Snyder
 • Alvah Goldbook: Allen Gingsberg

Diğer kitapları

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Visions of Gerard
 • Yalnız Gezgin
 • Pic
 • Deniz Benim Kardeşim
 • Yeraltı Sakinleri
 • Big Sur (Kitap, 2013 senesinde yönetmen Michael Polish tarafından filme uyarlandı.)
 • Paris'te Satori
 • Tristessa
 • Beat Kuşağı
 • Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar (William S. Burroughs ile birlikte)
 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2022. 
 2. ^ "Jack Kerouac - bio and links". web.archive.org. 22 Mart 2012. 22 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2021. 
 3. ^ William R. Levesque, Pinellas judge rules will for Jack Kerouac's estate is a forgery, St. Petersburg Times, 29 Temmuz 2009. http://www.tampabay.com/news/courts/article1022779.ece 14 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.