Robert (Latin imparatoru)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robert
"Promptuarii Iconum Insigniorum"'da Robert
Latin İmparatoru
Hüküm süresi1221-1228
Önce gelenYolande
Sonra gelenII. Baodouin
Ölüm1228
HanedanFlandre Hanedanı
BabasıPierre de Courtenay
AnnesiYolande
DiniRoma Katoliği

Robert (ö. 1228), Konstantinopolis'te kurulan Latin İmparatorluğu'nun 1221 ile 1228 tarihleri arasında imparatoru. Latin İmparatoru ve Fransa Kralı soyundan gelen Pierre de Courtenay ile ilk ve ikinci Latin imparatorları I. Baodouin ile Henri'nin kızkardeşi Yolande'nın oğludur.

Yolande 17 Aralık 1219 tarihinde ölünce Geoffroy de Merry, Narjot de Toucy ve Théodore Branas'dan oluşan bir naipler koleji fiilen idareyi ele aldı. 1220 yılında Yolande'nin oğlu Robert'a imparator olarak tac giydirildi. Robert'ın hükümdarlık yıllarında en önemli olaylar İznik'te kurulmuş olan İznik İmparatorluğu ile ilişkilerin önce iyileşmesi; fakat sonradan 1224de İznik İmparatoru III. İoannis ile yapılan Poimanenon Muharebesi'nde Latinler tarafından kaybedilmesi ve İznik İmparatorluğunun güçlenip Latin İmparatorluğu'nu tehdit etmesidir. Zaten halk tarafından hiç beğenilmeyen Latinler bu savaştan sonra Anadolu topraklarından atıldılar.

1227 yılında nüfuzlu baronlar I. Robert'i imparatorluk tahtından indirdiler ve yerine daha yetişkin olmayan II. Baodouin'i imparator yaptılar. Robert, Ocak 1228'de Mora'da öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Yolande
Latin İmparatoru
1219-1228
Sonra gelen:
II. Baodouin