Jared Kushner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jared Kushner
2019'da Kushner
DoğumJared Corey Kushner
10 Ocak 1981 (42 yaşında)
Livingston, New Jersey, Birleşik Devletler
İkametWashington, DC
MilliyetAmerikalı
Etnik kökenYahudi[1]
Vatandaşlık ABD
Mezun olduğu okul(lar)Harvard Üniversitesi (BA)
New York Üniversitesi (MBA)
Meslek
  • Gayrimenkul yatırımcısı
  • işletmeci
Siyasi parti Cumhuriyetçi
Evlilik
Ivanka Trump (e. 2009)
Çocuk(lar)3

Jared Corey Kushner (doğum 10 Ocak 1981), Amerikalı gayrimenkul yatırımcısı ve işletmecidir. Ivanka Trump ile evli olan Kushner, eski emlak geliştiricisi Charles Kushner'ın oğludur. Aynı zamanda kayınpederi ABD başkanı Donald Trump'ın kıdemli danışmanı olan gazete yayıncısıdır. Babasının dolandırıcılıktan mahkum edilmesi ve hapsedilmesi sonucunda iş kariyerine başlayan Kushner, babasının emlak şirketi Kushner Companies'in yönetimini devraldı.[2] Daha sonra New York Observer'ın yayımcısı Observer Media'yı da satın aldı. Çevrimiçi bir emlak yatırım platformu olan Cadre'nin kurucu ortağı ve kısmî sahibidir.[3]

2016 Trump başkanlık kampanyası sırasında Kushner, Trump'ın dijital medya stratejisinin geliştirilmesine ve yürütülmesinde en büyük destekçi oldu. 2017'de Beyaz Saray'da kıdemli danışman olarak seçildi ve adam kayırma yaptığı gerekçesi ile Trump'a tepkiler geldi. Ayrıca, iş hayatına girmeye devam ederken hatta yönetim içinde kendisinin öne sürdüğü politika önerilerinden kâr elde ederken, çıkar çatışmaları yapması da tartışmalara yol açtı.

İlk yılları ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kushner, 1981'de New Jersey'de Yahudi[1] iş insanı Charles Kushner ve Yahudi[1] iş insanı Seryl Kushner'in (evlilik öncesi soyadı Stadtmauer) oğlu olarak dünyaya geldi.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Jared Kushner once broke up with Ivanka Trump over 'religion issue'". The Jerusalem Post. 24 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2020. 
  2. ^ McAlone, Nathan (9 Ocak 2017). "Trump Son-in-Law Jared Kushner Will Step Down as Publisher of the Observer, and Have No 'Ownership Stake'". Business Insider (İngilizce). 4 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2017. 
  3. ^ "Kushner, Jared Corey" (2016). In Marquis Who's Who (Ed.), Who's Who in America 2016. New Providence, NJ: Marquis Who's Who LLC. Retrieved November 18, 2016 via Credo database.
  4. ^ Sherman, Gabriel (12 Temmuz 2009). "The Legacy". New York. 3 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]