Ipomoea aquatica

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ipomoea aquatica
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Şube: Spermatophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Solanales
Familya: Convolvulaceae
Cins: Ipomoea
Tür: I. aquatica
İkili adlandırma
Ipomoea aquatica
Forssk., Fl. Aegypt.-Arab.: 44 (1775).

Ipomoea aquatica, yumuşak sürgünleri için sebze olarak yetiştirilen yarı sucul, tropikal bir bitkidir ve nereden geldiği bilinmemektedir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ipomoea aquatica suda veya nemli toprakta büyür. Sapları 2-3 metre (6,6-9,8 ft) veya daha uzun, kökler düğümlerden çıkar ve köklerinin içi boştur bu sayede yüzebilirler. Yapraklar tipik olarak sarkık, (ok başı şeklinde) mızrak şeklinde, 5-15 cm uzunluğunda ve 2-8 cm genişliğindedir. Çiçekler trompet şeklindedir, 3-5 cm çapındadır. Genellikle leylak rengi bir orta kısımdan oluşan beyaz renkli çiçekler bulunur. Çoğalma, ya düğümler boyunca köklenecek olan kök sürgünlerinin kesilmesiyle ya da tohum kabukları üreten çiçeklerden tohumları ekerek yapılır.[1][2]

Yetiştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ong choy su ıspanağı

Ipomoea aquatica en çok doğu, güney ve güneydoğu Asya'da yetiştirilir. Su yollarında doğal olarak gelişir ve çok az bakım gerektirir. Endonezya, Burma, Tay, Lao, Kamboçya, Malay, Vietnam, Filipin ve Çin mutfaklarında özellikle kırsal veya kampung (köy) alanlarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Sebze, iyi yetiştiği Tayvan'da da oldukça popülerdir. İkinci Dünya Savaşı'nda Japonların Singapur'u işgali sırasında, sebze birçok bölgede dikkate değer ölçüde kolay bir şekilde büyüdü ve savaş zamanı popüler bir mahsul haline geldi.

Su ıspanağının aşağıdaki ülkelerde yetiştirildiği bilinmektedir:[3][4]

Su ıspanağı da potansiyel olarak daha ılıman bölgelerdeki seralarda yetiştirilmeye uygundur.[4]

Tropikal olmayan bölgelerde, yeterince su verilen kaplarda parlak güneşli bir yerde kolayca yetiştirilir. Kesimlerden kolayca köklenir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Growing kangkong in water". curiousgardener.com. 28 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2020. 
  2. ^ "Kangkungking.com". Kangkungking.com. 20 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2014. 
  3. ^ Austin, Daniel F. F. "Water Spinach (Ipomoea Aquatica, Convolvulaceae) a Food Gone Wild." Ethnobotany Research and Applications 5 (2007): 123-46. Web.
  4. ^ a b Pinker, I., U. Bubner, and M. Böhme. "Selection of water spinach (Ipomoea aquatica Forssk.)-genotypes for protected cultivation in temperate regions." I International Conference on Indigenous Vegetables and Legumes. Prospectus for Fighting Poverty, Hunger and Malnutrition 752. 2006.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]