Huddle (Amerikan futbolu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Minnesota Vikings'in hücum takımı tarafından oluşturulmuş bir huddle.

Huddle, Amerikan futbolu'nda her oyun öncesinde takımların çember oluşturarak toplanıp bir oyuncu tarafından diğer oyunculara oynanacak oyunun söylenmesi olayıdır. Hücum takımı'nda oynanacak oyunu söyleyen oyuncu neredeyse her zaman Quarterback'dir, Savunma takımı'nda ise genellikle Linebackerlar'dan biridir.

1890 yılından önce oyuncular oyun öncelerinde huddle oluşturmuyorlardı. Onun yerine takımlar karşı takımın duyamayacağı kadar uzak mesafede oyunu konuşuyorlardı. Amerikan Futbolu'nun daha organize olması ve resmîyet kazamasıyla birlikte zamanla huddle oluşturmak da sıklık kazandı.

Oregon Agricultural College adlı takım maçlarda huddle kullananmaya başlayan takımlardan birisidir.1918 yılında Washington Üniversitesi takımına karşı Seattle'da oynanan oyunda takımın baş antrenörü takımın her oyun için sahaya döndüklerinde topun 10 yard gerisinde oyunu birbirlerine fısıldayarak anlatmalarını istemiştir.[1] Oyunu izleyenlerin arasında spor habercisi Royal Brougham da bulunmuştur. Onun oyun hakkında haberi bu formasyonun erken kullanımlarından birini belgelemiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]