Running back (Amerikan futbolu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Runningback'in örnek bir hücum takımı formasyonunda Halfback mevkiinde yeri.

Running back, (RB) Amerikan futbolu'nda yer alan bir mevkidir. Hücum takımında yer alır. Running back'in ana görevleri, koşu oyunlarında topu Quarterback'den almak, pas tutmak ve blok yapmaktır. Oyunun türüne göre sahada çoğunlukla bir ya da iki Running back yer alır. Running backler Halfback (Tailback olarak da adlandırılır) ve Fullback olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Halfback[değiştir | kaynağı değiştir]

Halfback, (HB) hem koşu oyunlarında hem de pas oyunlarında aktif bir rol oynar. Dolayısıyla oyunun en görkemli mevkilerindendir. Koşu oyunlarının çoğunluğunda topu taşır ve pas oyunlarında başlıca kısa mesafeler olmak üzere pas tutmaya çalışır. Etkili bir Halfback koşu oyunları için hızlı ve çevik, pas oyunları için iyi bir görüş açısı ve tutma yeteneğine sahip olması gerekir.

Fullback[değiştir | kaynağı değiştir]

Fullback, (FB) çoğu modern Amerikan futbolu oyunlarında nadiren top taşır. Onun yerine daha çok koşan Halfback için onun önünde koşarak öncü blok rolünü üstlenirler. Halfbacklerden genellikle daha iri oldukları için kısa mesafe koşuları için kullanılırlar. Pas oyunlarında ilerleyip top tutabilir ancak çoğunlukla geride kalarak Quarterback'i korumakla görevlidir.