Kickoff (Amerikan futbolu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vurucu, sezonun açışış maçında takımı bir Touchdown yaptıktan sonra kickoff ile oyunu başlatmak üzere

Kickoff, Amerikan futbolunda oyunu başlatan vuruşa verilen isimdir. Kickoff esnasında sahada birisi topa vurarak başlatma işini yapacak olan vurucu takım, diğeri ise topu tutarak hücumun başlayacağı konumu belirleyen tutucu takım olmak üzere iki takım bulunur. Vurucu takım oyunu başlattıktan sonra, tutucu takım topu taşıyan oyuncusu düşmeden, düşürülmeden ya da saha dışına çıkmadan karşı takımın saha sonu'na ulaşmaya çalışır. Eğer bu başarılamazsa, topun öldüğü noktada tutucu takım tarafının hücumu başlar. Kickoff her devrenin başında, Touchdown'dan sonra ve uzatmanın başında kullanılır.

Aynı zamanda kickoffun birkaç farklı formatı vardır. Bunlardan birisi olan onside kick; kickoff sonrası topla oynama hakkını tekrar almaya çalışmak için yapılırken touchback; vurucu takımın topu alıcı takımın saha sonuna göndermesiyle olur. Bunun yanında fair catch, alıcı takımın vuruş döndürücüsünün dizini yere koyarak vurucu takımla karşılaşmak istememesini belirtmesidir. Ek olarak, vurucu topa vurmadan ya da vuruşa aykırı hareketler yapılması (5 yarda cezası), topun hiçbir oyuncuya değmeden saha dışına çıkması (20 yarda cezası ya da alıcı takımın 40 yarda çizgisinden başlaması) gibi cezalar da bulunmaktadır.

Ödül[değiştir | kaynağı değiştir]

Kickoff yapılmak üzereyken saha sonundan bir görünüş. Alıcı takım (resme yakın tarafta, kırmızı formayla), vurucu takım (resme uzak tarafta, kırmızı formayla) görülmekte.

Kickoff, her yarıda ve her uzatma devresinin başlangıcında kullanılır. Maçın başındaki kickoffu kimin yapacağı ise hakemin kontrolünde yapılan para atışıyla belirlenir. Bu işlem yapılırken misafir (deplasman) takımının kaptanı paranın yüzlerinden olan "heads" ya da "tails"'i seçer. Para atışını kazanan takımın kaptanı, ya takımı adına istediği yarı için alıcı ya da kickoffu yapacak tarafı yani vurucu olmayı ya da takımının hangi saha sonunu koruyacağını seçer. Diğer kaptan ise ilk kaptanın seçim yapmadığı alandan seçim yapar. İkinci yarıda ise iki takımın kaptanı da ters seçimleri yapmış gibi düşünülür ve maça 3. çeyrekten (2. yarının başı) tekrar başlanır. Eğer normal süre eşitlikle sonlanmış ve uzatma süresi gerekiyorsa, hücum takımını belirlemek adına tekrar bir para atışı yapılır. Aynı zamanda bir touchdown'dan sonra da skoru kazanan takım kickoffu yapar. Bunun yanında eğer bir sayı vuruşu yapılmışsa ve bu sayı vuruşu başarılı olmuşsa, skoru yapan takım tekrar bir kickoff kullanır.

National Football League'de ise "güvence" puanı için başka korumalı futbol liglerinde olmayan bir kural bulunmaktadır. Bu kural, "güvence" puanı kazanan tarafın topu kontrol etmeye devam etmekle ödüllendirilmesidir. Güvence puanını karşıya veren takım ise kickoffu karşılayan takım olmak yerine kendi 20 yarda çizgisinden kickoffu yapar, bunu yaparken bir top tutucu kullanamaz ve buna serbest vuruş adı verilir. Her şeye rağmen serbest vuruş sırasında kickoff yapılmak zorunda değildir ki çoğu takım serbest vuruşunu punt yaparak kullanır. Bunun yanında eğer serbest vuruş sırasında kickoff yapılacaksa, normal kickoff kuralları geçerlidir.

Prosedür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir NFL takımı kickoffu yapmak üzere. Fotoğraftaki kickoffun 30 yarda çizgisinden yapıldığı görülmektedir (normali 35 yarda çizgisi). Bunun sebebi ise NFL'de 1994'ten 2010'a kadar kickoffların 30 yarda çizgisinden yapılıyor olmasıdır.

Kickoff sırasında topun nerede duracağı oyunun türüne göre farklılık göstermektedir. Kickoff sırasında top; 6 kişilik futbolda top 30 yarda çizgisine, kolej ve profesyonel futbolda 35 yarda çizgisine, lise futbolunda 40 yarda çizgisine, arena futbolunda ise sayı çizgisine yerleştirilir. Vurucu (ve eğer kullanıldıysa tutucu) haricinde vurucu takımındaki hiçbir oyuncu, kickoff yapılana kadar topun konulduğu çizgiyi geçemez. Aynı zamanda alıcı takım da topun konulduğu çizginin 10 yarda gerisinde durmalıdır. Top en az 10 yarda ilerledikten sonra ve alıcı takım oyuncularından birine değdikten sonra, alıcı takım tarafından herhangi bir noktada durdurulabilir. Eğer top vurucu takım tarafından durdurulmuşsa buna onside kick denir. Aynı zamanda alçaktan ve yere değerek giden vuruşa ise squib kick adı verilir. Squib kick; fair catch yapılamayacağı için zamanı eritmek adına, vurucu takıma sahada daha iyi bir pozisyon kazandırmak adına ya da uzun bir returnü engellemek adına kullanılabilir. Genelde kullanım amacı ise takım son anda liderliğe geçtiği anda, zamanın geri kalanını risk almadan geçirmek adınadır.

Cezalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Eğer alıcı takımdan bir oyuncu vuruş yapılmadan başlangıç çizgisini geçerse, vurucu takım kickoffu 5 yarda daha ileriden tekrar yapar. 
  • Eğer vurucu takımdan bir oyuncu vuruş yapılmadan topun bulunduğu çizgiyi geçerse, alıcı takım vurucu takımın vuruşu 5 yarda daha geriden yapmasını ya da return bittikten sonra topun durduğu konumun 5 yarda daha ilerletilmesini seçer. 
  • Lise futbolunda vurucu takımdan bir oyuncu vuruş yapılmadan topun durduğu çizgiyi geçerse, vurucu takım vuruşu 5 yarda geriden tekrar yapar.
  • Eğer atışın ardından top alıcı tarafındaki hiçbir oyuncuya değmeden dışarıya çıkarsa, alıcı takım vurucu takımın vuruşu 5 yarda daha geriden tekrar yapmasını veya topun çıktığı yerden oyuna başlamayı tercih eder. 
  • Eğer onside kick sırasında top, 10 yarda ilerlemeden vurucu takım tarafından tutulursa, vurucu takım 5 yarda ceza alır ve isterse tekrar onside kick yapabilir. Eğer 2. onside kick sırasında da top 10 yardalık bir mesafeyi geçmeden vurucu takım tarafından tutulursa, ceza olarak alıcı takım oyuna vurucu takımın topu tuttuğu konumdan başlar. 
  • Eğer onside kick sırasında top 10 yarda ilerlerse, top tutulan takıma geçer ve bu durumda iki takıma da herhangi bir ceza verilmez.

Vuruş Dönüşü (Return)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kickoff ve ardından gelen return.

Bir kickoffu karşılamak ve buna bir kick return yapmak için, alıcı takım kickoff sırasında topun durduğu çizginin 10 yarda gerisinden itibaren dizilmeye başlar. Ayrıca bu oyunculardan bir ya da ikisi, karşı takımın vurucusu kickoffu yaptıktan sonra topu tutmak ve return yapmak için kendi sayı çizgilerinin olduğu yerde dururlar. Topu tuttuktan sonra ise saha dışına çıkmadan ve düşürülmeden olabildiğince uzağa taşımaya çalışırlar. Alıcı takımın diğer oyuncuları ise returne yardımcı olmak adına karşı takımın oyuncularına blok yaparlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]