Skor çizgisi (Amerikan futbolu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İki takım tam sayı çizgisinin üzerinde, oyuna başlamak üzereyken.

Goal line (skor çizgisi, sayı çizgisi), Amerikan futbolunda saha sonunu normal sahadan ayırmak için çizilmiş çizginin adıdır. Aynı zamanda bu çizgi, Touchdown yapmak için topun geçmesi gereken çizginin de adıdır.

Eğer topun bir kısmı ya da tamamı, top saha içindeyken ve aynı zamanda oyun devam ederken, bir oyuncunun kontrolünde ya da bir oyuncu tarafından bu çizginin arkasında saha içinde kalacak şekilde tutulmuşsa, bu touchdown olur ve topun kontrolünü yapan-yapmış oyuncunun takımı 6 puan kazanır. Bu futbol ve buz hokeyindeki kale çizgisiyle aynıdır, gol olabilmesi için topun tamamının bu çizgiyi geçmesi gerekmektedir.

Eğer bir hücum takımı oyuncusu, topu kendisindeyken, kendi skor çizgisinin arkasında ve saha sınırları içinde kalacak şekilde düşürülürse buna safety denir ve savunma takımı bundan 2 puan kazanır.

Eğer oyun sırasında bir top skor çizgisinin arkasına kadar gider ve daha sonra saha sonunda aynı takımın bir oyuncusu tarafından tutulursa, bu touchdowndır, eğer top sayı çizgisini geçtikten sonra bir savunma oyuncusu tarafından tutulmuşsa ve bu oyuncu burada düşmüşse bu bir touchbacktir.

Eğer oyunda bir vuruş varsa, touchback olabilmesi için topun saha içinde kalması ve tamamıyla skor çizgisini geçmesi gerekir, eğer top çizgiyi tamamıyla geçmemişse oyun topun durduğu noktadan devam eder.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]